Dnes je:Pracujeme s grafikouProhlížeče obrázků:

       Picasa: picasa.google.cz

Program Picasa 2 patří do rodiny programů společnosti Google. Jako všechny tyto programy i Picasa 2 je určena primárně k prohledávání. Po spuštění prozkoumá všechny disky na počítači a veškeré nalezené fotografie přehledně seřadí. Kromě vyhledávání umí program i pokročilou editaci. Není mu cizí odstranění jevu červených očí, automatické vyvážení kontrastu či barvy nebo prosvětlení stínů, ale obsahuje i mnoho zajímavých filtrů. Kromě vytváření alba zvládá program tisk fotografií, odesílání mailem, odesílání na blog či objednání fotografií on-line (u nás nefunguje). Při vytváření alba je nabídnuto zmenšení fotografií na několik základních velikostí a celkem šest šablon pro vytvoření stránek. Kromě stránek umí program vyhotovit pouze XML strukturu, kterou využijete na svých webových stránkách přesně tak, aby designově album zapadlo. Začínajícím uživatelům bude Picasa 2 vyhovovat. I pokročilejší ocení dobré editační možnosti programu. Možnosti komprese obrázků však nejsou vůbec k dispozici a možnost ovlivnění vzhledu výsledného alba je na nízké úrovni. Pokud vám však předvolené šablony budou vyhovovat, bude Picasa 2 dobrým nástrojem jak pro správu fotografií, tak pro generování internetových fotoalb


       XnView: www.xnview.com

Prvotřídní freewarový program umožňující prohlížení, základní úpravu a převod grafických souborů na jiný formát. XnView je velice užitečný prohlížeč obrázků s řadou funkcí včetně těch, které jsou určeny pro základní úpravu fotografií. K prohlížení obrázků nabízí program rozhraní podobné souborovým manažerům a umí prohlížet několik desítek grafických formátů, namátkou GIF, PNG, JPG, BMP, PCX, DIB, GBR, ICO, IFF, PAC, PIX, PXA a XCF. Co se týče funkcí pro úpravu fotografií, XnView zvládá rotaci, změnu velikosti, zrcadlení, aplikaci některého z řady efektů ( dlaždice, víření, olejomalba, reliéf, šum), přidání textu do obrázků, redukci jevu červených očí, automatický ořez, nastavení jasu i kontrastu a řadu dalších věcí. Programu nechybí podpora pro skenování, dávkovou konverzi, dávkové přejmenovávání, bezztrátovou JPEG transformaci, posílání souborů e-mailem a pro snímání obrazovky. Pod tlačítkem "Umístění na DVD" naleznete češtinu pro program XnView.


Úpravy obrázků:

       Gimp: www.gimp.org

GIMP je bitmapový editor, který se proslavil především mezi uživateli Linuxu. Existuje však i ve verzi pro operační systémy Windows. Z oblasti grafické tvorby můžete v editoru GIMP udělat opravdu mnoho věcí: např. grafiku pro web a pro prezentace, úpravy a retuš fotografií, nebo si jen tak pro radost něco nakreslit třeba na pracovní plochu, to vše za pomoci desítek nástrojů a stovek možností voleb. To však přináší i komplikaci novým uživatelům tohoto produktu – vyznat se ve všech funkcích, nástrojích a možnostech nastavení není otázkou pěti minut. Nevýhodou je i značně nepřehledné uživatelské rozhraní. GIMP se funkčností může rovnat známému profesionálnímu nástroji – Adobe Photoshopu. Přitom je volně šiřitelný a lokalizovaný do českého jazyka. Přestože je instalace programu v angličtině, program samotný je lokalizován do češtiny. K dispozici je také česká nápověda, musíte ji ale stáhnout zvlášť na oficiálních stránkách programu.


       Inkscape: www.inkscape.org (Win 2k, XP, Vista, 7)

Vynikající vektorový grafický program dostupný zcela zdarma a v kvalitní české lokalizaci. Inkscape je zdarma dostupný nadějný vektorový grafický editor, který podporuje formát SVG. Tento program je dokonce některými uživateli přirovnáván k profesionálním komerčním produktům typu CorelDraw, Adobe Illustrator či Freehand. Obsahuje totiž celou řadu nástrojů a funkcí, které by uživatel ve volně distribuovaném programu nečekal. Podporovány jsou formáty PNG, JPG, TIFF, EPS, PS aj. I když je pro tvůrce primárním operační systém Linux, Inkscape je k dispozici také pro Windows.


       Scribus: www.scribus.cz(Win 2k, XP, Vista)

Program Scribus vám pomůže se sazbou letáků, pozvánek, vizitek nebo třeba i celých časopisů.Další odkazy v této oblasti


Alternativní OS
Údržba OS
Kancelář
Internet
Práce s grafikou
Práce s audio soubory
Práce s videem
Kouzla s USB
Nezařazené programy
Zábava na PC

Jak bude?

Napište mi

    

Jste návštěvník:

TOPlist