Kancelářské nástroje a pomocníci
Náhrada MS Office
Prohlížeče MS Office
Práce se soubory *.pdf
Správci souborů
Komprimace
Obnova smazaných dat
Duplicitní soubory
Skartování souborů
Volně dostupný kancelářský balík dospěl do další verze. Vedle textového editoru Writer obsahuje ještě tabulkový Calc, vektorový editor obrázků Draw, nástroj na tvorbu prezentací Impress, nástroj Math pro psaní složitých matematických vzorců a databázový nástroj Base.
Nový OpenOffice.org si zakládá na svobodě, podpoře nových formátů, plné kompatibilitě s Microsoft Office a na optimalizaci pro Vistu. Kromě toho je doplněn o funkce, které mu prozatím chyběly. OpenOffice.org 3 již není nenápadná alternativa, kterou podporuje pár open-source programátorů po celém světě. OO.org začal s tvrdou ofenzívou proti téměř monopolnímu postavení MS Office. Nechybí reklamní plakáty, na kterých se dívka konečně svobodně může nadechnout a tisková zpráva při uvedení měla název „Již nepotřebujete MS Office“. OO.org není dílem nadšenců, ale za vývojem stojí společnosti jako Sun, IBM, Novell nebo Google.
Verze 3.2 přináší kromě oprav různých chyb i řadu vylepšení. Největším přínosem je vyhlazování (antialiasing) při vykreslování vektorových objektů v editoru Impress, vyspělé bezpečnostní zamykání dokumentů, přehlednější zobrazování výběrů, lepší spolupráce na projektu s kolegy a nový systém poznámek, různé možnosti nakládání s chybějícími daty v grafech a mnoho dalšího.
IBM Lotus Symphony: www.ibm.com (Win XP, Vista, 7)
BM Lotus Symphony je soubor kvalitních kancelářských aplikací, který je založen na oblíbeném balíku OpenOffice.org. IBM Lotus Symphony tak primárně podporuje formát ODF a samozřejmě také dokumenty MS Office. Společnost IBM se snažila svůj kancelářský balíček více přiblížit řadovým uživatelům, takže vypustila některé méně důležité součásti. Její sada obsahuje pouze textový editor, tabulkový kalkulátor a prezentační nástroj. Chybí e-mailový klient. Uživatelské rozhraní je přehlednější a přátelštější než u OpenOffice.org. Jeho moderní pojetí není jen otázkou líbivějšího designu, ale spočívá také v podpoře pro panely. V jednom okně tak můžete pracovat s více dokumenty či tabulkami a podobně jako v moderním webovém prohlížeči může být najednou otevřeno více webových stránek. Koneckonců i ty lze v IBM Lotus Symphony prohlížet: můžete mít rozepsaný dokument a hned vedle v jiném panelu otevřenou webovou stránku s podklady, které zrovna potřebujete. Nemusíte tak neustále přepínat mezi okny textového editoru a webového prohlížeče. V jednom okně také můžete najednou pracovat s tabulkou i dokumentem a nemusíte kvůli tomu otevírat dva programy. V IBM Lotus Symphony je vše hezky pod jednou střechou. Dá se najít i čeština pro tento program.
V případě, že nemáte nainstalován MS Word, MS Excel, MS PowerPoint nebo MS Viso můžete mít někdy problém se čtením. Stačí si pouze ze stránek Microsoftu nainstalovat příslušné prohlížeče a je po problému. Tyto prohlížeče jsou zdarma a nepodléhají licenčnímu ujednání.
WordViewer: soubory s příponou *.doc, *.docxExcel Viewer: soubory s příponou .*xls, *.xslx
PowerPointViewer: soubory s příponou *.ppt, *.pps
VisioViewer: soubory s příponou *.vsd - schemata, vývojové grafy apod.
Nová verze Foxit Readeru s číslem 3 je ještě závažnější konkurencí pro Adobe Acrobat, než tomu bylo dříve. Konkurenční Adobe Acrobat 9 se chlubí především možností přehrávání multimediálních složek PDF dokumentů a pokročilými funkcemi pro sdílení dokumentů po internetu. Podobné funkce ovšem nabízí také Foxit Reader (a přitom nezabere přes 300 MB místa na disku), navíc zvládne i základní úpravy PDF dokumentů a je velmi rychlý. Pro uživatele je důležitá především funkce poznámek, umožňující snadnou spolupráci na tvorbě PDF dokumentů, a pak také kreslení nebo vpisování textu. Tyto nástroje jsou dostupné i v bezplatné verzi Foxit Readeru, do upravených dokumentů je ale vkládáno reklamní sdělení (pro přidávání poznámek to neplatí). Při soukromém použití to ale vadit nemusí. Žluté lístečky s poznámkami ani další editační funkce Adobe Reader nemá. Prohlížeč PDF souborů Foxit Reader existuje jak ve verzích pro instalaci ve Windows, tak i pro přenášení na USB klíčenkách nebo pro chytré mobilní telefony a PDA s operačními systémy Symbian a Windows Mobile. K dispozici je jak bezplatně použitelná verze, tak i komerční verze Pro Pack, s bohatšími funkcemi pro úpravy a další zpracování PDF souborů. S prohlížečem Foxit Reader se pracuje velmi snadno, později bude pravděpodobně k dispozici i česká verze moderně přepracovaného uživatelského rozhraní.
PDF-XChange Viewer: www.docu-track.com (Win XP, Vista, 7)
S úpravami, nastavením vlastností nebo například komentováním PDF dokumentů si poradí jen několik málo aplikací, a ještě méně z nich je možné používat zdarma. Mezi bezplatně použitelnými aplikacemi pro práci s PDF vyniká PDF-XChange Viewer, freeware odvozený z řady komerčních aplikací pro zpracování PDF souborů PDF-XChange. Funkce v bezplatně použitelné aplikaci PDF-XChange Viewer vystačí pro běžné použití recenzentům nebo korektorům vysázených PDF dokumentů. Klíčové jsou především funkce pro vkládání komentářů, textových bloků, kreslení do dokumentů a vkládání podpisů a razítek, charakterizujících obsah dokumentu. Revidovaný dokument se uloží opět ve formátu PDF, který je možné, včetně komentářů a dalších prvků, otevřít v libovolném PDF prohlížeči (Adobe Reader, Foxit Reader ad.). Kromě nástrojů na revizi dokumentů najdeme v programu PDF-XChange Viewer i další užitečné funkce. Jmenujme například export jednotlivých stránek PDF dokumentů ve formátu obrázků (JPG, TIFF ad.), nastavení jejich ochrany proti změnám nebo tisku, případně zašifrování a ochranu heslem před otevřením nepovolanými osobami. Užitečná je i možnost vkládání odkazů na webové stránky či jiná místa v dokumentech.
PDFCreator: www.pdfforge.org (Win 9x/Me, NT, 2k, XP, Vista, 7)
Ukázkou toho, jak by měl vypadat správný freewarový program pro převod do PDF, je PDFCreator. Z hlediska ovládání sice nepatří k nejjednodušším programům, ale pokud ponecháte defaultní nastavení, výsledky budou vynikající. Po tisku prostřednictvím tiskárny PDFCreator se otevře samostatná aplikace, ve které nastavíte všechny potřebné detaily. A není toho málo, co lze nastavit. Nechybí podrobné nastavení komprese pro jednotlivé typy obrázků, kompletní zabezpečení dokumentu, a dokonce ani volba barevného režimu (RGB, CMYK, ČB). To, že se jedná o kvalitní produkt, dokazuje i přítomnost vlastního ovladače Ghostscript. Program se dokonce přidá do Průzkumníka. Převod dokumentu je pak možný pouze kliknutím pravým tlačítkem na dokument a volbou create PDF. Výsledný dokument byl velice kvalitní. Chybělo pouze rozpoznání hypertextového odkazu a e-mailu. Nevýhodou programu zůstává jen poněkud delší převod dokumentu do formátu PDF.
Pro řadu uživatelů počítačů je souborový manažer nejčastěji používanou aplikací. Freewarové souborové manažery ale nemohou konkurovat výborně vybaveným aplikacím, jako je například Total Commander. Velký kus práce však odvedl tvůrce souborového manažeru FreeCommander. Dlouhodobě osvědčené uživatelské rozhraní se dvěma nezávislými panely, rozdělenými buďto horizontálně, nebo vertikálně, nabízí několik různých typů zobrazení a třídění seznamu souborů, včetně možností, jak nastavit vlastní zobrazení. Vedle klasických panelů si můžete dát zobrazit stromovou strukturu adresářů a nechybí ani funkce pro prohlížení složek a souborů v panelech, jak ji znáte z internetových prohlížečů. Přístup k nejčastěji používaným složkám se zrychlí jejich nastavením jako oblíbených, stejně tak lze vytvořit odkazy vedoucí k nejčastěji používaným programům. Oba panely mohou obsahovat ještě řadu dalších funkcí, především ve vztahu ke konkrétním typům souborů. Nechybí např. funkce pro prohlížení obrázků běžných typů dokumentů a pro přehrávání videa. Již dříve dostupné funkce pro práci s komprimovanými archivy, pro spojování a rozdělování souborů, pro vyhledávání a filtrování a pro bezpečné odstranění souborů a složek doplňuje nový nástroj na hromadné přejmenovávání souborů a především pak vestavěný FTP klient. Vedle verze určené pro instalaci do počítače je k dispozici i verze speciální – ta je určena pro přenášení na USB flash discích
Komprimační nástroj, který podporuje formát RAR, je nutným minimem každého počítače, neboť většina souborů na webu je komprimována právě do tohoto formátu. Nejrozšířenější WinRAR je dobrá volba, jenže tento nástroj není freeware, a navíc má v dnešní době jednu velkou nedokonalost – není optimalizován pro vícejádrové procesory. Programem, který je k dispozici zadarmo a který podporuje více jader, je 7-Zip. Nevýhodou je, že umí z formátu RAR jen rozpakovávat, nikoliv do něj komprimovat.
Také se vám už stalo, že jste omylem odstranili z koše důležité soubory, případně jste je smazali stiskem klávesy Shift? Program Restoration dokáže tato data najít a obnovit. Nemusí se instalovat, jedná se pouze o spustitelný EXE soubor. Chcete-li být při obnově souborů úspěšní, je nutné před pokusem o obnovení nemanipulovat s počítačem, abyste data na disku nepřepsali. Nejlepší je připravit si Restoration na předem známé místo na pevném disku nebo na disketu a odtud jej pak spustit.
Pokročilý nástroj pro vyhledávání a případné odstranění duplicitních dokumentů, MP3 souborů, digitálních fotografií a dalších typů souborů. Soubory je možno porovnávat nejen podle názvu a atributů, ale také podle jejich obsahu, což platí i v případě fotografií. Před odstraněním duplicit existuje samozřejmě i možnost náhledu.
Program Freeraser opakovaným přepsáním zlikviduje vybraná data, aby je již
nebylo možné obnovit.
Další odkazy v této oblasti
Alternativní OS
Údržba OS
Kancelář
Internet
Práce s grafikou
Práce s audio soubory
Práce s videem
Kouzla s USB
Nezařazené programy
Zábava na PC