Dnes je:Bolesti uší nosu a krku

I když onemocnění těchto orgánů obvykle neznamenají ohrožení života, dokáží nás často pořádně potrápit. Zvlášť při ušních onemocněních může naparování nebo několik kapek bylinkové šťávy velmi účinně pomoci, hlavně když s takovou léčbou začneme hned při jejich prvních příznacích. Častokrát je hučení v uších jen projevem jiného problému, proto musíme působit i proti skutečné příčině. Vynikajících výsledků dosahují bylinky při potížích s hlasivkami a zánětech krku.

Bolesti ucha

Vymačkáme čerstvou šťávu z květních úborů nebo listů podbělu a 2-3krát denně nakapeme do ucha několik kapek. Můžeme také udělat silný odvar ze sušené drogy v malém množství vody.

Další recept

Vymačkáme čerstvou šťávu z listů jablečníku a růžových lupínků. Smícháme ji v poměru 1:1 a každý večer nakapeme do ucha několik kapek.

Zánět ucha

Vatový tampon namočíme do měsíčkové tinktury, vložíme do ucha a necháme působit.

Obklad na zánět ucha

Středně velkou cibuli nakrájíme nadrobno a lehce dusíme na trošce olivového oleje. Potom ji dáme do kapesníku, vytvarujeme malý kužel a zavážeme. Přiložíme na ucho a fixujeme čepicí nebo obvazem. Necháme působit několik hodin, u dětí jen 1-2 hodiny.

Česnekové ušní kapky

Očištěnou hlavičku česneku prolisujeme a rozmícháme v malém množství olivového oleje. Necháme 1 hodinu macerovat na teplém místě. Vymačkáme a přefiltrujeme. Kapeme do ucha několikrát denně 2-3 kapky. Na noc vložíme do ucha namočený kousek tamponu. Používáme při bolestech středního ucha, ale i jiných bolestech.

Hučení v uších

Jednu kapku čerstvé šťávy z vlaštovičníku zředíme 3 kapkami vody a několikrát denně kapeme do ucha.

Další recept

Nať routy krátce povaříme v malém množství panenského oleje, necháme stát, scedíme a kapeme do ucha.

Šumění a zvonění v uších

Podle starého německého receptu nakapeme třikrát denně do ucha čerstvou šťávu z bílého zelí, oslazenou medem.

Napařování uší při slábnoucím sluchu

Čtyři lžíce nasekané natě routy dáme do 1 dl přírodního octa a 4 dl vody. Krátce povaříme a necháme vyluhovat. Z papíru uděláme široký kornout, přes který horkou páru usměrňujeme do ucha.

Další recept

Krátce povaříme 4 lžíce natě majoránky nebo dobromysli v 1/2 1 vody a naparujeme ucho. Po ukončení procedury nakapeme do ucha 3-5 kapek mátového oleje.

Krvácení z nosu

Připravíme silný odvar z natě přesličky, můžeme přidat trochu vrbové kůry. Můžeme použít i prášek ze sušené natě, 1 lžíci na 1 dl vody. Krátce povaříme, scedíme a pozorně vtahujeme nebo kapeme do nosu. Současně dáme na zátylek studený obklad.

Polyp v nose

Listy břečťanu pomeleme na jemný prášek a několikrát denně šňupeme.

Zánět nosních dutin

Připravíme si inhalaci ze stejných dílů natě máty, heřmánku, květu prvosenky a semene lnu. Několikrát denně inhalujeme při teplotě, kterou sneseme. Mezi inhalacemi přikládáme horký obklad z povařeného mletého semene lnu na celou horní část obličeje. Léčbu doplňujeme pitím čaje z prvosenky.

Senná rýma

Uděláme čajovou směs ze tří dílů natě třezalky, k nimž přidáme po dvou dílech kořene kostivalu a puškvorce a po jednom dílu natě přesličky a květu heřmánku. Dvě lžíce čajové směsi necháme přes noc macerovat ve 1/4 1 vody. Ráno krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Odlijeme 1/2 až 1 dl, který použijeme na výplachy nosu, dolijeme 1/41 vody, ohřejeme a pijeme teplé třikrát denně.

Struma

Ze stejných dílů natě svízele a listu černého rybízu uděláme kloktadlo. Dvě lžíce směsi krátce povaříme v 1/4 1 vody a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme a často kloktáme, nepijeme, ale při každém kloktání polkneme malé množství. Ke kloktání můžeme použít čerstvou rybízovou šťávu.

Štítná žláza, recept bylinkáře Karla

Tento zkušený bylinkář doporučuje kloktání ze svízele podle předcházejícího receptu a současně teplé obklady z jeho zapařené natě. K doplnění léčby pijeme až 1 l čaje připraveného ze stejných dílů květu měsíčku, natě řebříčku a kopřivy,

Snížená činnost štítné žlázy

K přípravě čajové směsi použijeme stejné díly natě sporýše, fialky, kořene lopuchu a lékořice. Dvě lžíce směsi dáme večer macerovat do 1/2 1 teplé vody, ráno uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Pijeme dvakrát denně, ne dlouhodobě.

Nadměrná činnost štítné žlázy

Hlavní složkou této čajové směsi je nať karbince. Ke čtyřem dílům přidáme po jednom díle natě srdečníku, jehlice a kořene pampelišky. Do hotového čaje, připraveného jako obvykle, přidáme lžíci rakytnikového oleje. Pijeme dvakrát denně. Léčbě pomáhají obklady z rozvařené dubové kůry.

Basedowova nemoc

U této chorobně zvýšené činnosti štítné žlázy uděláme čajovou směs, do níž dáme dva díly natě karbince a po jednom dílu kořene kozlíku, lopuchu, lékořice a natě kru-činky. Dvě lžíce směsi namočíme do vlažné vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Pijeme třikrát denně po třetině množství.

Čaj na úpravu činnosti štítné žlázy

Do 1/2 1 vody dáme lžíci mletých ovesných vloček a lžíci nasekané natě karbince. Pomalu uvedeme do varu a necháme vyluhovat. Scedíme a pijeme 2-3krát denně. Léčbu doplňujeme konzumací plodů rakytníku.

Další recept

Odstavíme 1 kg bílého zelí. Čerstvou šťávu pijeme třikrát denně, šálek před jídlem. Můžeme k ní přidat poloviční množství šťávy z červeného zelí.

Ostružiny proti ochraptění

Čerstvou štávu mírně ohřejeme a pijeme 1-2 dl po malých doušcích během celého dne. Ostružinová šťáva, ale i konzumace čerstvých plodů má nejen blahodárný vliv na přetížené hlasivky, ale i všestranné léčivé ú-činky na celý organismus, přičemž posiluje jeho imunitní systém.

Elixír učitelů podle průkopníka francouzské fytoterapie Leclerca

Dvě lžíce růžových listů zalijeme 2 dl vody a necháme macerovat 12 hodin. Pak v dalších 3 dl vody krátce povaříme 2 lžíce natě řepíku a necháme přikryté vychladnout. Oba roztoky spojíme a přidáme 2 lžíce medu. Z této denní dávky užíváme šestkrát denně polévkovou lžíci. Zbytek použijeme ke kloktání. V těžších případech poruchy hlasivek dáváme na noc obklad na krk ze spařené natě sporýše nebo květu heřmánku.

Čajová směs na hlasivky

Hlavní složkou tohoto čaje je nať řepíku. K jeho třem dílům přidáme po jednom dílu květu (listu) slézu a proskurníku. Dvě lžíce směsi pomalu ohříváme v 1/2 1 vody, dokud nezačne vřít a necháme přikryté vyluhovat. Ochutíme medem a citronem, pijeme po doušcích při zvýšené zátěži hlasivek.

Další recept na přetížené hlasivky

Jako hlavní složku čajové směsi podle předcházejícího receptu použijeme místo řepíku nať lipkavce, který má na hlasivky podobný účinek.

Obklad na hlasivky

Dvě lžíce květu heřmánku krátce povaříme v 1 dl jedlého oleje. Necháme trochu vychladnout a dáme na plátno. Obklad přiložíme na krk, přikryjeme igelitem, ovážeme šálou a necháme působit přes noc.

Kloktadlo na zánět krku a hlasivek

Deset lžic natě řepíku pomalu vaříme v 1 1 vody, dokud nezhoustne na přibližně 2/3 objemu. Scedíme, přidáme lžíci medu a 1 dl růžové vody. Opakovaně kloktáme, malé množství přitom polykáme.

Další recept

Smícháme dva díly natě šalvěje s jedním dílem natě yzopu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/4 1 vody, necháme projít varem a přikryté vyluhovat. Scedíme a kloktání často opakujeme.

Valašské kloktadlo

Uděláme čajovou směs ze tří dílů natě úročníku, dvou dílů natě šalvěje, řepíku a jednoho dílu kořene (listu) kostivalu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/41 vody. Pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a vlažným odvarem opakovaně kloktáme.

Ztráta hlasu po zánětu hlasivek

Dvě lžíce semene fenyklu pomeleme na kávovém mlýnku nebo podrtíme v hmoždíři, dáme do 2 dl mléka, krátce povaříme a necháme 20 minut stát. Scedíme, dobře o-sladíme medem a užíváme teplé po lžíci během celého dne.

Zánět krku

Uděláme kloktadlo ze stejných dílů natě šalvěje a dubové kůry. Čtyři lžíce směsi necháme 12 hodin macerovat v 1/2 1 vody. Potom krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Vlažným odvarem kloktáme často, během celého dne.

Zánět mandlí

Na krk přikládáme 2-3krát denně tak horký obklad, jaký sneseme. Obklad připravíme z květu heřmánku rozvařeného v malém množství vody nebo jedlého oleje. Současně polykáme po malých množstvích čerstvou stavu z černého rybízu nebo majoránky.

Další recept

Obklad připravíme ze stejných dílů vařených prolisovaných brambor a nadrobno nakrájené syrové cibule.

Vlas v krku

Při této nepříjemnosti rozdrtíme šípky a s malým množstvím vody je polykáme celé i s jadérky. Když dráždění přestane, polkneme ještě 2 lžíce rozdrcených šípků ve sklenici vody

Jak bude?

In-počasí

A na chalupě?

  Počasí radar http://www.slunecno.cz

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist