Dnes je:Léčíme si nervy

V dnešním moderním uspěchaném světě je naše nervová soustava každodenně vystavována vysoké zátěži. Z každé strany na nás útočí stres, a nedivme se, že úspěšné firmy při náboru nových pracovníků zajedno z kritérií povazují i vysokou odolnost proti stresu. Nervová soustava řídí a ovlivňuje fungování celého organismu, proto její správné funkci musíme věnovat zvýšenou pozornost. K udržení dobré nálady, potřebného klidu a chuti do života máme v rostlinné říši mnoho dobrých pomocníků, kteří nás bez vedlejších až nebezpečných účinků zbaví bolesti, přivodí klidný spánek a duševní pohodu.

Bezová šťáva na zánět nervů

V odšťavovači vymačkáme šťávu z čerstvých plodů. Na 1l šťávy přidáme 3 dl bílého destilátu, naplníme do lahví až po zátku a uložíme v chladničce, kde vydrží dlouho. Při jakýchkoliv bolestech nervového původu užíváme třikrát denně 1 lžíci po jídle, ale jen několik dní.

Čajová směs na uklidnění nervových záchvatů

Uděláme čajovou směs, do níž dáme tři díly semene kopru a po jednom díle semene fenyklu, anýzu, natě máty a květu heřmánku. Čaj připravíme obvyklým způsobem, přidáme lžičku kozlíkové tinktury, podle chuti citron a med. Vypijeme po částech v průběhu 2-3 hodin.

Likér proti všem nervovým onemocněním

Deset lžic nasekané čerstvé natě meduňky krátce povaříme v1l bílého vína, scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z 1/2 citronu. Pijeme teplé po stopce dvakrát denně.

Tinktura proti nervové slabosti podle českého bylinkáře Karla

K její přípravě použijeme dva díly kozlíkové tinktury, k níž přidáme pod jednom dílu tinktury z puškvorce a prhy. Užíváme 1 lžičku v 1/2 sklenici vody, ráno a večer. Tinkturu můžeme připravit také ze sušených nasekaných bylin ve stejném poměru, který zalijeme silným lihem a necháme macerovat.

Čajová směs na posílení nervové soustavy

Připravíme ji ze stejných dílů natě třezalky, řebříčku, rozmarýnu a benediktu. Hotový čaj osladíme medem, můžeme jej užívat i delší dobu.

Bylinkový polštářek

Šišky chmele pokapeme alkoholem, přidáme sušenou nať máty, levandule, mateřídoušky, lupínky růže, případně i další aromatické bylinky a vložíme do polštářku z tenkého plátna. Položíme jej do postele vedle hlavy a můžeme se těšit na sladké sny až do rána.

Čajová směs proti nespavosti

Podle starého receptu dáme do této čajové směsi 5 dkg květu prvosenky, přidáme po dvou dílech natě levandule, šišek chmele a jeden díl natě třezalky. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/41 vroucí vody, necháme vyluhovat, přidáme lžíci medu a lžičku kozlíkových kapek. Celou dávku čaje, ještě horkou, pomalu vypijeme před spaním.

Polský koktejl na dobré spaní

Sklenici horkého mléka silně osladíme medem a přidáme 2 lžičky kozlíkové tinktury. Pomalu vypijeme těsně před spaním.

Čaj na dobré spaní

Čajovou směs připravíme ze stejných dílů květu vlčího máku, šišek chmele, natě třezalky, meduňky a majoránky. Čaj připravíme a užíváme stejně jako v předcházejícím receptu.

Víno na dobré spaní

Do 1 l červeného vína dáme po 2 lžících natě třezalky, meduňky, levandule a chmelových šišek. Necháme 2-3 týdny macerovat na teplém místě. Scedíme, vymačkáme a pijeme před spaním 1/2 –1 dl.

Čaj proti nervozitě

Uděláme čajovou směs ze stejných dílů natě meduňky, srdečníku, máty a chmelových šišek. Do obvyklé půllitrové dávky hotového čaje přidáme 2 malé lžičky kozlíkové tinktury, vypijeme ráno a večer po 1/2 množství.

Lipová koupel proti dětské nervozitě

Čtyři hrsti lipových květů dáme do 3l vody, pomalu uvedeme do varu a krátce povaříme. Scedíme do připravené koupele a necháme v ní dítě 10-15 minut ponořené. Neutíráme jej, jen osušíme v osušce a ihned uložíme ke spánku. Před spaním mu dáme vypít šálek teplého lipového čaje s medem.

Koupel na uklidnění

Smícháme stejné díly natě máty, meduňky a levandule. Deset lžic směsi krátce povaříme ve 2 1 vody, necháme stát, přidáme 3 lžíce medu a scedíme do koupele, která má trvat při teplotě 37-38 °C alespoň 20 minut. Na koupel můžeme použít místo bylinek éterícký olej z těchto rostlin.

Další recept

Na uklidňující koupel připravenou jako u předchozího receptu použijeme stejné díly natě vřesu, mateřídoušky a chmelových šiš-tiček. Do koupele přidáme 5-10 kapek oleje z třezalky nebo levandule.

Protistresový čaj

Připravíme jej ze směsi stejných dílů méně známých, ale už dostupných asijských rostlin – listu mangolky čínské, kořene parchy saflorové a eleuterokoku ostnatého. Dvě lžíce směsi necháme 12 hodin macerovat, potom uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, pijeme v těžkých stresových situacích třikrát denně.

Další recept

Z domácích rostlin můžeme připravit podobně účinkující čajovou směs ze stejných dílů natě majoránky, vřesu, třezalky a meduňky. Do hotového čaje přidáme lžičku kozlíkové tinktury.

Kozlík proti epilepsii

Na tuto nepříjemnou záchvatovou nemoc je nejlepším rostlinným lékem kořen kozlíku. Užíváme ho nejlépe ve formě tinktury, kterou můžeme koupit v lékárně, 2 až 3krát denně malou lžičku v trošce vody. Některé recepty doporučují také 1 lžíci kořene macerovat v 1/4 1 vody 12 hodin, potom uvést do varu a vyluhovat. Scedit a pít teplé po trošce každé 2 hodiny.

Čaj na epilepsii

Do 1/2 1 vlažné vody dáme 1 lžíci rozdrceného kořene devětsilu a necháme přes noc macerovat. Ráno 10 minut povaříme na mírném ohni, přidáme 1 lžíci směsi ze stejných dílů natě meduňky, zeměžluče a pelyňku, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a do hotového čaje přidáme lžičku kozlíkové tinktury. Pijeme po částech 2-3krát denně.

Další recept

Čaj připravíme ze směsi stejných dílů natě routy, kopřivy, květu heřmánku a kořene pýru. Pijeme dvakrát denně nalačno.

Parkinsonova nemoc

Připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě třezalky, řebříčku, meduňky a saturejky. Současně zvýšíme přísun přírodního jódu konzumací mořských produktů, ale i borůvek, třešní, ostružin, broskví a jeho dalších zdrojů. Léčbu doplňujeme posilujícími a uklidňujícími bylinkovými koupelemi.

Další recept

Připravíme bylinnou směs ze dvou dílů natě třezalky, k nimž přidáme po jednom dílu rozdrceného kořene prvosenky, vstavače a plodů jalovčinky. Směs zalijeme bílým destilátem, aby byla ponořená, a necháme 3 až 4 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a užíváme pětkrát denně malou lžičku, zapíjíme čajem ze směsi přesličky, řebříčku a šalvěje.

Nevolnost při cestování, mořská nemoc

K odstranění těchto těžkostí i k jejich prevenci dobře poslouží odvar ze semene ostro-pestřce. Dvě lžíce rozdrceného semene namočíme do 1/2 1 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a přikryté necháme vyluhovat. Užíváme po lžíci každou hodinu.

Další recept

Velmi dobře se osvědčil také kořen zázvoru, který uvolňuje žaludeční nervozitu a odstraňuje všechny takové potíže. Jednu lžičku na prášek pomletého kořene dáme do 1/2 sklenice vody, zamícháme a vypijeme.

Obklad na pásový opar

Toto onemocnění má infekční nervový původ, i když se projevuje drobnými puchýřky na pokožce. Stejné díly nasekané dubové kůry, mletých ovesných vloček, květu heřmánku, natě šalvěje a komonice krátce povaříme v malém množství vody. Necháme trochu vychladnout a ještě teplé bylinky dáme do plátna nebo jemné ponožky, přiložíme a ovážeme.

Skleróza multiplex – mozkomíšní skleróza

U tohoto onemocnění pijeme krátkodobě čaj ze směsi stejných dílů natě kontryhele a šalvěje. Postižené části svalů potíráme a lehce masírujeme tinkturou z kokošky.

Směs proti hněvu od českého bylinkáře Váni

Protože hněv je vždy zdraví škodlivý, tento recept proti němu bojuje čajem ze směsi stejných dílů květu měsíčku a natě řepíku. Šálek čaje oslazeného medem pijeme pomalu, po doušcích.

Yzopový grog proti melancholii

Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekané natě yzopu. Krátce povaříme, když trochu vychladne, scedíme jej a přidáme lžíci hřebíčků, lžíci mleté skořice a 3 lžíce medu. Přepadne-li nás světobol, pijeme teplé, ale ne celé najednou, stačí 1-2 dl.

Čaj proti úzkosti

Na zahnání strachu smícháme stejné díly drceného kořene kozlíku a natě třezalky. Jednu plnou lžíci směsi dáme večer do 3 dl vlažné vody a necháme do rána macerovat. Pak uvedeme do varu, hned odstavíme a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme a teplý čaj pijeme po polovině množství ráno nalačno a večer před spaním.

Bezový sirup

Odšťavíme zralé plody bezu. Na 1l šťávy přidáme 1/2 kg přírodního cukru, 1/2 kg medu a šťávu ze 2 citronů. Mírně ohřejeme, dobře promícháme a dáme do sklenic. Při bolestech nervového původu užíváme 3-5 lžic denně, ne více.

Bezový kompot

Pěkné, tmavé a omyté plody bezu volně nasypeme do menších zavařeninových sklenic. Zalijeme vroucím nálevem, do něhož na 1l vody dáme 3/4 kg přírodního cukru, povrch posypeme trochou kyseliny citrónové. Dobře uzavřeme, sterilujeme 10-25 minut a necháme pomalu vychladnout. Při všech nervových zánětech a bolestech nervového původu konzumujeme s mírou.

Karmelitánský líh

Podle tohoto receptu z dob klášterních zahrad 10 lžic nasekané natě meduňky, lžíci mleté skořice, nastrouhaného muškátového oříšku a 10 hřebíčků zalijeme 1 1 koňaku a necháme 2-3 týdny macerovat na slunném místě. Scedíme, přidáme šťávu z 1 citronu a 2 lžíce medu. Pijeme pro celkové uklidnění organismu 2-3krát denně jako aperitiv.

Makový nápoj

Čtyři lžíce pomletého máku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme stát. Potom scedíme, přidáme lžíci medu a zamícháme. Pijeme večer před spaním na uklidnění nervové soustavy a odehnání zlých myšlenek. Mák obsahuje mnoho hořčíku, který posiluje nervovou soustavu.

Svatojánské víno

Nasekanou nať třezalky naplníme do 1/3 objemu sklenice, doplníme bílým vínem a necháme 3 týdny macerovat. Občas protřeseme. Scedíme a pijeme 1/2-2 dl denně při nervových záchvatech, migréně a na celkové uklidnění.

Jak bude?

In-počasí

A na chalupě?

  Počasí radar http://www.slunecno.cz

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist