Dnes je:Všechno pro srdce, krev a krevní oběh

Srdce je nejdůležitějším orgánem těla, jakýmsi hnacím motorem organismu. Jakékoliv jeho onemocnění bezprostředně ohrožuje život, na srdeční infarkty připadá nejvíc předčasných úmrtí, které postihují lidi většinou ještě v plné životní síle. Infarkt přichází obvykle bez předchozího varování a mnohokrát ani okamžitá pomoc lékaře nepomůže. Proto je předcházení těmto nemocem jedinou možností, jak se jim vyhnout. Říše rostlin nám k tomu nabízí mnoho možností, s bylinkami můžeme udržet v normě krevní tlak, hladinu cholesterolu i oběhový systém. Ale i když se problémy už projevily, dokáží bylinky účinně pomáhat.

Anémie – chudokrevnost

Při nedostatku červených krvinek připravíme čajovou směs ze dvou dílů natě kopřivy, k níž přidáme po jednom dílu natě zeměžluče a třezalky. Tento čaj podporuje tvorbu krve a optimalizuje její složení.

Další recept

Dvě lžíce čerstvě pomletých semen fenyklu macerujeme v 1l červeného vína 7-10 dní, občas protřeseme. Scedíme a pijeme po stopce dvakrát denně mezi jídlem v době dopolední a odpolední svačiny.

Srdeční kapky podle německých léčitelů manželů Theissových

Ke dvěma dílům tinktury z meduňky přidáme po jednom dílu tinktury z kozlíku lékařského, máty a hlohu. Užíváme při srdečních potížích jednorázově 20-30 kapek v trošce vody. Když nemáme tinkturu, připravíme si kapky ze směsi nadrobno nasekaných bylin v uvedeném poměru, které necháme macerovat v silném alkoholu.

Bylinková krev – šťáva na všechny nemoci krvetvorby

Smícháme čtyři díly syrové šťávy z řepy se třemi díly šťávy z černého rybízu, přidáme ještě po jednom dílu šťávy z pampelišky a kopřivy. Pijeme nalačno třikrát denně po 1/2 dl.

Kopřivová šťáva na nízký obsah železa v krvi

Čerstvé mladé koncové výhonky kopřivy rozmixujeme s malým množstvím vody a šťávu vymačkáme. Užíváme třikrát denně 1 lžičku před jídlem. Kopřiva je nejlepší bylinkou na úpravu krvetvorby, bylinkové recepty ji doporučují i při chudokrevnosti a na čištění krve.

Leukopenie – nedostatek bílých krvinek

Při těchto potížích bylinkářské recepty uvádějí, že nejlépe pomáhá čaj ze dvou dílů natě komonice, k níž přidáme jeden díl natě svízele. Jsou to silně působící bylinky, proto je dávkujeme pozorně. Čaj pijeme nanejvýš 7-10 dní, potom uděláme nejméně měsíční přestávku.

Angína pectoris

K prevenci srdeční anginy připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě mochny husí, meduňky a routy. Do obvyklým způsobem připravené 1/2 1 dávky čaje přidáme 20 kapek konvalinkové tinktury a pijeme 3 až 5krát denně. Pitnou kúru děláme jednou ročně v trvání 3-4 týdnů.

Další recept

Čajovou směs připravíme ze stejných dílů natě karbince, srdečníku a květu hlohu. Při prevenci a léčbě anginy pectoris dbáme na dostatečný příjem hořčíku, nejlépe formou výživových doplňků.

Běloruský recept proti skleróze

Prolisujeme 1 větší hlavičku česneku, zalijeme ji 1l horké vody a přidáme šťávu z 1 citronu. Necháme 24 hodin stát a scedíme. Užíváme dvakrát denně 1 lžíci, dlouhodobě.

Protisklerotický čaj

Do této pro téměř každého potřebné čajové směsi dáme dva díly natě rozrazilu a po jednom dílu natě routy, kokošky a jmelí. Do hotového čaje ještě přidáme po lžičce jina-nové tinktury a tinktury z prhy. Pijeme 1 až 2krát ročně 2-3 týdny.

Francouzský čaj „antisklerol“

Tento známý čaj se skládá ze čtyř dílů listů břízy a natě kopřivy, dvou dílů listů jmelí, k tomu přidáme po jednom dílu natě řeb-říčku, šalvěje, mydlice a přesličky. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy a v průběhu dne vypijeme v několika dávkách mezi jídlem.

Čajová směs na snížení cholesterolu

Tato čajová směs obsahuje stejné díly natě rozrazilu, kopřivy, přesličky a sporýše. Při preventivním užívání střídáme pití tohoto čaje se zeleným čajem, který má podobné ú-činky. Snižování cholesterolu v krvi má i an-tisklerotické účinky a zlepšuje paměť.

Víno na posílení a uklidnění srdce podle abatyše Hildegardy

Deset lžic nasekané petrželové natě i se stonky dáme do 1l bílého vína a přidáme 2 lžíce vinného octa. Vaříme na mírném ohni 10 minut. Vzniklou pěnu sbíráme. Odstavíme, přidáme 5 lžic medu a dobře promícháme. Horké scedíme do lahví, do každé přidáme lžičku silného alkoholu a u-zavřeme. Užíváme 2 lžíce třikrát denně.

Bušení srdce

K jeho uklidnění připravíme čaj ze stejných dílů natě brutnáku, routy, meduňky a třezalky. Do hotové půllitrové dávky čaje přidáme po 1 lžičce tinktury z prhy a tinktury z kozlíku. Vypijeme po částech v průběhu půl dne.

Další recept

K přípravě čaje použijeme bylinnou směs ze dvou dílů květu hlohu, k němuž přidáme po jednom dílu natě meduňky, srdečníku a třezalky.

Čaj proti srdeční slabosti

K posílení srdce je osvědčená směs ze stejných dílů natě truskavce, brutnáku, kručinky a listu břízy. Obvyklým způsobem při– pravený čaj pijeme 2-3krát denně, ne dlouhodobě.

Čajová směs na uklidnění srdeční arytmie

K tomuto účelu smícháme stejné díly natě jablečníku, srdečníku, meduňky a květu hlohu. Do hotové půllitrové dávky čaje přidáme ještě po malé lžičce kozlíkové tinktury a tinktury z prhy.

Čaj na zlepšení činnosti srdce

Uděláme čajovou směs, do níž dáme po dvou dílech květu hlohu, natě srdečníku a po jednom dílu natě třezalky a meduňky. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury.

Ruský recept na srdeční čaj

Smícháme stejné díly natě srdečníku a řebříčku. Lžíci směsi zalijeme 1/4 dl vroucí vody, necháme vyluhovat, přidáme lžíci medu a pijeme ráno a večer po polovině množství. Tento čaj je dobrou prevencí i podpůrnou léčbou při všech srdečních o-nemocněních.

Prášek na rozšířené srdce

Stejné díly natě brutnáku, máty a květu hlohu pomeleme na prášek. Prosejeme a u-žíváme 2-3krát denně 1/2 lžičky s troškou vody. Po měsíci užívání nejméně na stejnou dobu přerušíme.

Leukémie

Podpůrná čajová směs u této vážné nemoci se skládá ze stejných dílů natě řebříčku, kopřivy, vlaštovičníku, měsíčku, třezalky, květu bezu a kořene pampelišky. Dvě lžíce směsi večer namočíme do 1/2 1 vody, ráno uvedeme do varu a necháme vyluhovat. Polovinu množství vypijeme hned ráno nalačno, zbytek během dne. Léčebnou kúru po 10-14 dnech vystřídáme pitím syrové řepné šťávy 1/4-1/2 1 denně, natřikrát, můžeme ji zředit stejným množstvím vody. Obě kúry střídáme.

Čajová směs na zvýšení krevního tlaku

Ke dvěma dílům natě rozmarýnu přidáme po jednom dílu natě saturejky, yzopu, truskavce a kručinky. Čaj pijeme 2-3krát denně.

Čajová směs na snížení krevního tlaku a proti arterioskleróze

Ke dvěma dílům květu hlohu přidáme po jednom dílu natě přesličky, celíku a jmelí. Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Do teplého čaje prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme stát. Scedíme a vlažný čaj pijeme ráno a večer.

Další recept

Šálek zeleného čaje 2-3krát denně je o-svědčeným lékem na snižování krevního tlaku. Můžeme ho pít samostatně, nebo jako součást některého jídla. Do jedné z denních dávek přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí.

Petrželový džem na snížení krevního tlaku

Nastrouháme 1/2 kg kořene petržele, dáme do 2 1 vody a na velmi mírném ohni vaříme 1-2 hodiny. Scedíme a vymačkáme. Přidáme 1/2 kg medu a v kastrolu zahustíme, už nevaříme. Užíváme do spotřebování celé dávky 2-3krát denně po 1 lžíci.

Lék na snížení krevního tlaku

Do větší sklenice nakrájíme 4 cibule, 4 na kolečka nakrájené oloupané citrony, 1 menší hlávku prolisovaného česneku a malý kousek nastrouhaného kořene křenu. Svaříme 2 1 vody s 1/2 kg cukru, přidáme 5 lžic medu a teplým nálevem zalijeme připravenou směs. Necháme 14 dní macerovat, občas protřeseme. Potom scedíme a uložíme v menších tmavých sklenicích na chladné místo. Užíváme dlouhodobě, třikrát denně po 1 lžíci. Na snižování krevního tlaku prý užívali cibuli už staří Egypťané. Také dnes platí jejich zkušenost, že sníme-li salát z 1 cibule pokapané citronem nebo přírodním octem a vykonáváme fyzickou aktivitu, tlak se výrazně snižuje.

Hlohová tinktura

Tuto tinkturu připravíme stejným způsobem jako tinkturu ze jmelí, jen jako drogu použijeme květ hlohu, který můžeme doplnit také drcenými plody a mladými lístky. Hloh patří k nejcennějším, ale i nejúčinnějším lékům na srdce. S mírou ho můžeme u-žívat, i když užíváme léky. K 15 kapkám hlohové tinktury doporučují staří bylinkáři ještě 5 kapek tinktury z prhy, užíváme ji dvakrát denně s troškou vody.

Jarní salát pro čištění krve

Nadrobno nasekáme mladé lístečky pampelišky, koncové výhonky kopřivy a nať po-pence. Přidáme trochu zelené cibulky nebo pažitky. Ochutíme solí, přírodním cukrem, jablečným octem nebo citronem a panenským olejem. Dobře promícháme a konzumujeme s máslovým chlebem, sýrem nebo jako přílohu k jídlům.

Čajová směs na zastavení krvácení

Připravíme ji ze směsi stejných dílů k tomuto účelu osvědčených bylin – natě turanky, kokošky, truskavce a přesličky. Čaj pijeme v malých dávkách, nejvíce 1 dl za hodinu. Jen tak dosáhneme žádoucího ú-činku, neboť velká dávka může působit o-pačně.

Kokoška na zastavení krvácení

Odšťavněním získáme z čerstvé natě kokošky šťávu, do níž přidáme trochu teplého medu. Užíváme 2-3 lžičky během hodiny Cistou šťávu můžeme kapat i do nosu.

Kornatění tepen

Středověcí klášterní bylinkáři doporučovali jako prevenci nať potočnice a rozrazilu lékařského, z nichž destilovali omlazovací e-lixír. Ze stejných dílů natě obou bylinek u-děláme obvyklým způsobem čajovou směs, pijeme 2-3krát denně.

Likér na předcházení mozkové příhodě

Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekaných květů a kořenů mochny husí. Ve větším kastrolu vaříme na mírném ohni, dokud nám nezůstane asi polovina původního objemu. Pijeme denně po skleničce nalačno. Tento starý recept doporučoval už otec medicíny Hippokrates.

Prevence mrtvice

Uděláme bylinkovou směs ze stejných dílů kořene děhelu a kozlíku, natě mochny husí, majoránky, šalvěje, fialky a yzopu. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 l vroucího jablečného moštu a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. Scedíme a vypijeme najednou, l-2krát denně.

Čaj na zlepšení krevního oběhu

Smícháme stejné díly listu (květu) hlohu, maliníku, rozmarýny a natě srdečníku. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Pijeme 1 šálek teplého čaje několikrát denně.

Zázvorová kúra na pročištění cév

Do 1l brandy dáme 3 lžíce mletého kořene zázvoru a necháme 2-3 týdny macerovat, denně protřeseme. Scedíme a užíváme 1 lžíci třikrát denně až do spotřebování celého množství.

Obklad na zánět žil

Smícháme stejné díly listů kapradě a květu (listu, plodu) jírovce. Deset lžic směsi vaříme bez pokličky 1/2 hodiny v 1 1 vody. Necedíme. Do gázy nebo jemného plátna dáme celou uvařenou hmotu. Ještě teplé přiložíme na postižené místo a ovážeme. Necháme působit 1/2 hodiny.

Další recept

Na postižené místo přikládáme obklad z čerstvých přežehlených nebo rozmačkaných listů zelí.

Olej na křečové žíly

Do 1/2 1 panenského slunečnicového oleje dáme 8 lžic čerstvých nasekaných květních úborů měsíčku a 4 lžíce nastrouhaných plodů jírovce. Pomalu vaříme ve vodní lázni asi 10 minut. Necháme 24 hodin stát, znovu ohřejeme a scedíme. Olejem potíráme a jemně masírujeme bolavá místa.

Obklad na křečové žíly

Čtyři hrsti čerstvých nebo sušených květů komonice dáme do plátěného pytlíku nebo jemné ponožky. Na 10 minut jej ponoříme do horké vody, necháme okapat a ještě teplé přiložíme na bolavé místo. Přikryjeme ručníkem, povrch igelitem, ovážeme a necháme působit přes noc. Během dne pijeme čaj na zředění krve a bolavá místa potíráme olejem.

Pampeliška na zředění krve

Tato bylinka kromě dalších dobrých vlastností pomáhá také ředit krev, čímž prospívá při onemocněních krevního oběhu a křečových žilách. Užíváme ji v různých formách – syrovou šťávu, obvyklý čaj z kořene či květních úborů nebo jako pampeliškový med.

Ochrnutí po mrtvici

Připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě třezalky, rozrazilu, levandule, šalvěje a meduňky Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3krát denně. Ochrnutou část těla potíráme tinkturou z prhy nebo výtažky z kokošky, řebříčku či třezalky Doporučuje se masáž olejem z třezalky nebo tymiánu.

Komonicové víno

Tři lžíce čerstvé nebo sušené najemno rozdrcené natě komonice necháme 10 dní macerovat v 1 1 červeného vína, občas protřeseme. Scedíme a užíváme 1 lžíci před jídlem ráno a večer na zředění krve a při křečových žilách, ne dlouhodobě.

Kyseláč luční na nedostatek železa

Tato bylinka obsahuje mnoho železa Naše babičky připravovaly z mladých jarních lístků chutnou a zdravou polévku. Trpíme-li nedostatkem železa v krvi, užíváme tuto bylinku, ale s mírou, různými způsoby – formou salátu, macerovanou ve víně nebo pijeme čaj připravený obvyklým způsobem.

Víno na snížení srážlivosti krve

Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce sušené nasekané natě komonice a 2 lžíce květů nebo rozdrcených plodů jírovce. Necháme 10-12 dní macerovat, občas protřeseme. Scedíme a užíváme 2-3krát denně lžičku před jídlem, nejvíce 2 týdny, potom uděláme nejméně měsíční přestávku. Toto víno současně ředí krev a preventivně působí proti trombóze.

Čaj na lymfatický systém

Dobré funkci tohoto systému většinou nevěnujeme náležitou pozornost, přitom je stejně důležitý jako oběh krve, s nímž je spojený. Ke zlepšení jeho činnosti připravíme čajovou směs ze 3 dílů květu tužebníku, k němuž přidáme jeden díl natě svízele. Současně s pitím čaje přikládáme na oteklá místa obklady z komonice, devětsilu nebo vlaštovičníku a léčbu doplňujeme masážemi.

Čajová směs na zlepšení krevního obrazu

Jeho hlavní složkou je kopřiva. Ke třem dílům natě přidáme po jednom dílu listu jitrocele a ořešáku, natě pelyňku a kořene pampelišky. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a pijeme 2 až 3krát denně.

Krvečistící čaj

Při jeho přípravě použijeme jako hlavní složku po dvou dílech natě zemědýmu, kopřivy a kořene pampelišky, k nimž přidáme po jednom dílu natě fialky, kořene čekanky a listu ořešáku. Dvě lžíce této směsi dáme do 1/2 1 vody, pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Pijeme 2 až 3krát denně.

Další recept

Smícháme stejné díly listů ostružníku, maliníku a černého rybízu. Čaj připravený jako u předchozího receptu je chutný se lžičkou medu a citronem jej můžeme užívat jako lahůdkový denní čaj.

Sirup na čištění krve

Deset lžic čerstvé nasekané natě fialky krátce povaříme v 1/2 1 malinového nebo jiného konzumního sirupu. Necháme přikryté vychladnout a scedíme. Užíváme po lžičce několikrát denně. Můžeme také použít k ochucení různých bylinkových čajů.

Další recept

K přípravě sirupu místo fialky použijeme nať zemědýmu.

Konvalinková tinktura

Čerstvé listy konvalinky rozsekáme v mixéru s malým množstvím silného alkoholu nebo čistého lihu na řídkou kašovitou hmotu, kterou necháme ještě 14 dní stát, občas protřeseme. Přefiltrujeme nebo propasírujeme přes řídké plátno. Kapky jsou jedovaté, proto s nimi zacházíme opatrně. Slouží jen k rychlé jednorázové pomoci při náhlé srdeční příhodě. Při podezřelé nevolnosti užijeme 10-15 kapek ve sklenici vody.

Slovinský recept na regeneraci po mozkové příhodě

Léčebně i preventivně se doporučuje tento recept konvalinkové kapky v jemném dávkování l-2krát denně 10 kapek v 1/2 skleni ci vody delší dobu, ale jen po odborné konzultaci a když se neužívají žádné jiné léky.

Jinanová tinktura

Preparáty z jinanu obvykle kupujeme v lékárně a užíváme podle návodu. Doma si je můžeme připravit z čerstvých listů, které rozmixujeme s malým množstvím alkoholu nebo pomeleme na masovém mlýnku, můžeme přidat i kulaté plody. Dáme do sklenice a zalijeme alkoholem, aby drogu mírně zakrýval. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a vymačkáme, užíváme 1 malou lžičku denně v trošce vody, ráno nebo večer, 1/2 hodiny před jídlem.

Rozmarýnové víno

Ke třem dílům nasekaných listů rozmarýnu, nejlépe čerstvých, přidáme po jednom dílu rozdrcených plodů a květů hlohu, sušených rozinek, trochu mletého zázvoru a skořice. Směsí naplníme sklenici asi do 1/3 objemu a doplníme červeným vínem. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme, dochutíme medem a pijeme 2-3krát denně po stopce na zvýšení tlaku krve a zlepšení činnosti srdce. Rozmarýna je silná bylinka, proto ji dávkujeme o-patrně, nedoporučuje se užívání v těhotenství, při onemocnění jater a ledvin.

Jak bude?

In-počasí

A na chalupě?

  Počasí radar http://www.slunecno.cz

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist