Dnes je:Na kožní nemoci a rány

Kůže je vnějším projevem organismu a ve velké míře zrcadlí jeho celkový stav. Kromě mechanických poškození, jako jsou drobná poranění, popáleniny, zapařeniny, puchýře apod., mají kožní problémy většinou vnitřní příčiny, proto je i vnitřně léčíme, především pitím krev čisticích čajů, ale i úpravou stravy. Zevně léčení podporujeme obklady a mastmi.

Absces – furunkl

Na postižená místa uděláme teplý obklad z rozemletého lněného semene povařeného v troše vody, do něhož přidáme nadrobno nakrájenou dušenou cibuli a rozmícháme na kasičku. Směs necháme působit dvě hodiny. Léčbu doplníme pitím čaje ze stejných dílů třezalky a lichořeřišnice.

Další recept

Obklad uděláme ze 100 g semen pískavice, kterou povaříme s troškou octa na kaši, ještě horkou naneseme na plátno a přikládáme na postižené místo 3-4krát denně na jednu hodinu. Stejně můžeme použít také semeno lnu.

Čaj proti ekzémům

Jeho úkolem je především silně čistit krev. Připravíme ho ze stejných dílů kořene pýru, omanu, natě zemědýmu, přesličky a kopřivy. Tento čaj pijeme 2-3 týdny, ekzémy ošetřujeme i zevně, přikládáme obklady z kůry dubu a natě přesličky.

Dětské ekzémy

Připravíme bylinkovou koupel ze 3 lžic mleté dubové kůry, květu heřmánku a natě třezalky. Směs krátce povaříme ve 2 1 vody a scedíme do koupele, která má trvat 15 minut. Proceduru opakujeme několik dní, současně pijeme jemný čaj čistící krev, například z břízy, kopřivy, mateřídoušky, pampelišky nebo lopuchu.

Koupel na ekzémy

Připravíme ji ze stejných dílů natě přesličky a dubové kůry. Pět lžic směsi dáme do 1l vody, pomalu uvedeme do varu a na mírném ohni vaříme 3-5 minut. Přikryté necháme vychladnout. Vlažné dobře osolíme mořskou solí a postižená místa koupeme nebo opakovaně omýváme několik dní. Po koupeli je jemně potřeme měsíčkovou mastí.

Vitiligo – ztráta pigmentu

Bylinkářské recepty doporučují směs stejných dílů bezových květů, natě meduňky zeměžluče, řepíku a kořene lopuchu. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme delší dobu. Postižená místa potíráme tinkturou z ořechu, třezalky nebo benediktu.

Další recept

Bylinkové recepty doporučují směs stejných dílů květu černého bezu, natě meduňky, zeměžluče, řepíku a kořene lopuchu. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme delší dobu. Postižená místa potíráme tinkturou z ořešáku, třezalky a benediktu.

Bledost

Obvyklou příčinou je nedostatek železa, proto pijeme kopřivový čaj nebo konzumujeme syrové kopřivové listy. Ve výživě upřednostňujeme jablka a celozrnný chléb.

Čajová směs na čištění pokožky

Ke dvěma dílům listu jahody přidáme po jednom dílu natě přesličky, kopřivy a tymiánu. Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a vlažný čaj pijeme 2-3krát denně nalačno. Nesladíme, do každé dávky přidáme lžičku citrónové šťávy.

Další recept

K přípravě čajové směsi použijeme stejné díly kořene pampelišky, čekanky, pýru a puškvorce. Dvě lžíce směsi namočíme večer do 1/2 1 teplé vody a necháme macerovat. Ráno uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Nesladíme, pijeme 2-3krát denně.

Akné

Tato pubertální nemoc Částečně souvisí s činností ledvin. Nedráždíme je proto kyselými, kořeněnými a slanými pokrmy. K léčení uděláme čtyřtýdenní čajovou kúru ze směsi mladých vrcholků natě kopřivy a polovičního množství přesličky. Ráno vypijeme 1/41 čaje nalačno, zbytek po obědě a večer. Zevně ošetřujeme postižená místa křenovým octem, mateřídouškovým olejem, čerstvými listy zelí nebo přípravky s obsahem aloe.

Růže

Léčbu tohoto nepříjemného onemocnění můžeme podpořit obkladem z rozdrcených listů podbělu nebo zelí. Listy omyjeme, nakrájíme nebo rozválíme na vále na kaši. Přikládáme přímo na postižené místo a ovážeme, necháme dlouho působit. Současně pijeme čaj ze směsi šalvěje a majoránky

Pásový opar – herpes

Toto časté virové bolestivé onemocnění postihuje obvykle oslabený organismus. Smícháme stejné díly květu heřmánku, měsíčku, listu kopřivy, natě benediktu a kořene nebo natě čekanky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3krát denně. Zevně ošetřujeme postižená místa kašovitými obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje, můžeme také použít scezené vyluhované bylin-ky.

Mast na lupénku

Ke zmírnění tohoto nepříjemného a těžce léčitelného onemocnění najemno pomeleme stejné díly čerstvé natě jitrocele, pelyňku a přesličky. Přidáme trochu glycerínu a vy-mícháme. Postižená místa potíráme na noc

Čajová směs na lupénku

Připravíme směs ze dvou dílů natě rozrazilu a kopřivy, přidáme ještě po jednom dílu kořene lékořice, natě zemědýmu a květu mě-síčku. Čaj z této směsi pijeme delší dobu. Zevně ošetřujeme postižená místa mastí podle předcházejícího receptu nebo tře-zalkovou mastí, kterou připravíme z čerstvé šťávy třezalky, vmíchané do malého množství rozpuštěného vepřového sádla.

Extrakt na lupénku

Smícháme stejné díly nasekané natě jme-lí, vlaštovičníku, listu ořechu, květu měsíčku a rozdrcené kůry vrby a dubu. Směs zalijeme silnějším bílým destilátem, aby byla dobře ponořená. Necháme macerovat 7-10 dní, denně protřeseme. Scedíme a extraktem několikrát denně potíráme postižená místa.

Měsíčkový olej

Do bílé láhve se širokým hrdlem silně namačkáme Čerstvé květy měsíčku. Necháme stát na slunci. Za několik dní začnou květy pouštět šťávu, kterou slijeme, přidáme trochu alkoholu a naplníme do tmavé sklenice. Olej používáme na potírání kožních vřídků, drobných poranění a u lupénky.

Ocet na lupénku a kožní vyrážky

Nastrouhaný kořen křenu zalijeme jablečným nebo vinným octem, aby droga byla ponořená, a necháme 10-14 dní macerovat. Denně protřeseme. Přímo z láhve potíráme postižená místa.

Další recept

Čtyři lžíce natě levandule zalijeme 1/2 1 jablečného nebo vinného octa a necháme 2 až 3 týdny na slunci za častého protřesení macerovat. Přefiltrujeme a přidáme 1/2 dl tinktury z prhy chlumní. Postižená místa často potíráme namočeným tamponem.

Kopřivka

Na její odstranění smícháme stejné díly natě kopřivy, hluchavky a květu nebo kořene třapatky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme třikrát denně, mezi jídlem však každý den vypijeme i 1 dl celerové šťávy.

Další recept

Dvě lžíce nastrouhaného čerstvého kořene petržele krátce povaříme ve 3 dl mléka a necháme vyluhovat. Scedíme, pijeme ráno a večer po polovině množství.

Petrželový kořen na kopřivku

Dvě lžíce nastrouhaného čerstvého kořene petržele krátce povaříme ve 3 dl mléka a necháme vyluhovat. Scedíme, pijeme ráno a večer po polovině množství.

Svrbění

Projevuje se na některé části nebo i na celém těle a může mít různé vnitřní příčiny. U starších lidí může také souviset se suchou kůží. Dvě lžíce roztlučených kořenů pampelišky dáme do 1/2 1 vlažné vody a necháme 12 hodin macerovat. Pijeme 2-3krát denně, první 2 dl hned ráno po probuzení. Proti svrbění můžeme používat také pampeliškový med. Účinky pampelišky doplňujeme vhodnými bylinkovými koupelemi a ošetřováním pokožky kosmetickými přípravky.

Další recept

Postižená místa potíráme plátkem syrové brambory, současně pijeme některý z čajů na játra a ledviny.

Sedací koupel na hemoroidy

Čtyři hrsti nasekané natě šalvěje necháme macerovat v 1 1 vody asi 12 hodin. Potom vyvedeme do varu, necháme přikryté vychladnout na teplotu těla a scedíme do vhodné nádoby. Koupel má trvat 15-20 minut.

Další recept

Tři lžíce nadrobno roztlučené nebo mleté dubové kůry namočíme do 1 l vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom 10 minut vaříme na mírném ohni. Přidáme 7 lžic bylinné směsi ze stejných dílů listu ořechu, natě přesličky a lnice. Odstavíme a necháme 20 minut vyluhovat. Sedací koupel má po každé stolici trvat 15-20 minut.

Obklad na hemeroidy

Na plechu upečeme doměkka čtyři cibule. Potom je pomačkáme a krátce povaříme s 1/2 dl panenského oleje. Potřeme plátno a přiložíme.

Vředy předkolení

Připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě (květu) sedmikrásky, kořene čekanky a lopuchu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 studené vody, pomalu uvedeme do varu, krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme ráno a večer. Ze sedmi-kráskové drogy krátce povařené v malém množství vody přikládáme vlažné obklady a ránu ošetřujeme měsíčkovou mastí.

Další recept

Čaj připravíme ze směsi stejných dílů natě truskavce, řepíku, pýru a lopuchu. Obklady můžeme přikládat i z mladých listů jírovce.

Lněná placka

Semeno lnu pomeleme a zalijeme malým množstvím vroucí vody, aby vznikla kašovi-tá směs. Dáme ji do řídkého plátna nebo gázy, přikládáme na otoky, vředy a jiná bolestivá místa. Placka zmírňuje bolest, proto ji můžeme používat při žaludečních křečích, ischiasu, bolestech v oblasti jater a ledvin.

Pohmožděniny a krevní podlitiny

Na různá náhodná poranění, například přivření prstu do dveří, bouchnutí apod., přiložíme co nejdříve tinkturu z pihy. Na obklad ji zředíme dvojnásobným množstvím vody a pokožku předtím potřeme krémem. Čím dříve po úrazu prhu přiložíme, tím lépe účinkuje, proto bychom měli mít tinkturu nejen doma, ale i v autolékárničce.

Tinktura z prhy

Tento základní lék domácí lékárničky koupíme v lékárně. V domácích podmínkách připravíme tinkturu ze sušené drogy, kterou zalijeme alkoholem nebo čistým lihem, aby byla trochu ponořená. Necháme 3 až 4 týdny macerovat, potom scedíme. Po usazení pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Tinktura je součástí mnoha receptů k vnějšímu použití, ale přidáváme ji po kapkách i do některých čajových směsí.

Kožní záněty

Léčíme je čerstvou šťávou z kořene celeru, do níž přidáme poloviční množství vinného nebo jablečného octa a trochu soli. Opakovaně potíráme zanícená místa nebo uděláme obklad. Současně pijeme kopřivový čaj.

Mast na těžce se hojící rány

Dvě lžíce čerstvého nařezaného květu měsíčku, po 1 lžíci květu heřmánku, natě kokošky a přesličky dáme do 200 g rozpuštěného vepřového sádla a na mírném ohni krátce povaříme. Necháme vychladnout. Druhý den ohřejeme, scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy a naplníme do kelímků.

Měsíčková mast

Čtyři hrsti květních úborů, nejlépe čerstvých, nadrobno nasekáme a dáme do 1/2 kilogramu rozpuštěného vepřového sádla. Ohříváme, dokud nevzkypí, ještě zamícháme, odstavíme a necháme 12 hodin stát. Potom trochu ohřejeme a přefiltrujeme přes řídké plátno. Dobře vymačkáme a uložíme do malých kelímků na chladné místo. Používáme k ošetřování všech vnějších poranění a kožních onemocnění.

Bodnutí hmyzem

Na postižené místo přiložíme rozmačkaný lístek šalvěje nebo jitrocele. Pomáhá také přiložit čerstvý plátek cibule, čerstvý kousek řezu aloe nebo místo vpichu potřít octem.

Bradavice

Vezmeme čerstvou větvičku vlaštovičníku, zlomíme a šťávou několikrát denně potíráme bradavici, U citlivé pokožky můžeme okolí bradavice chránit leukoplastí, do níž vyřízneme otvor velikosti bradavice. Léčbu urychluje opalování, denně půl hodiny.

Další recept

Smícháme prášek z rozdrceného kořene rozchodníku se šťávou vylisovanou z jeho čerstvé lodyhy. Vzniklou kašičkou bradavici opakovaně potíráme.

Další recept

Čerstvě rozmačkané lístky břečťanu namočíme do malého množství rostlinného octa a necháme macerovat 1 hodinu. Přiložíme na bradavici a ovážeme. Opakujeme několik dní.

Další recept

Na bradavici přikládáme plácek česneku, přičemž okolní pokožku chráníme leukoplastí. Pro lidi trpící bradavicemi se doporučuje preventivně pít čaj nebo užívat prášek z přesličky.

Bylinková voda na vlasy

Jednu lžíci kořene lopuchu povaříme 5 minut na mírném ohni v 1/4 1 vody, přidáme lžíci čajové směsi z natě kopřivy, listu ořechu a břízy. Necháme přikryté vychladnout. Tímto odvarem masírujeme pokožku hlavy a necháme delší dobu působit.

Bylinková tinktura na vlasy

Stejné díly Čerstvé nebo sušené natě kopřivy a levandule zalijeme lihem, aby byla droga dobře ponořená. Necháme na slunném místě 2-3 týdny macerovat. Tinkturu před použitím zředíme vodou v poměru 1:1 a vmasírujeme do vlasové pokožky.

Bylinkový ocet na vlasy

Uděláme směs ze čtyř dílů listu břízy, dvou dílů natě kopřivy a jednoho dílu natě levandule. Dvanáct lžic této směsi zalijeme 11 vinného octa. Necháme 10-12 dní macerovat, občas protřeseme. Scedíme, jeden díl octa zředíme dvěma díly vody a vtíráme do vlasové pokožky.

Bylinkový ocet na suché vlasy

Smícháme stejné díly roztlučeného kořene proskurníku, květů heřmánku a lupínků růže. Dáme do láhve, zalijeme jablečným octem, aby byla droga dobře ponořená, a necháme za občasného protřesení 2-3 týdny macerovat. Scedíme do čisté láhve. Po umytí vlasů dáme 2 lžíce octa do 1/4 1 vody a přelijeme vlasy.

Kopřivové tužidlo na vlasy

Dvě lžíce nasekané natě kopřivy krátce povaříme v 2 dl vody Necháme přikryté vyluhovat a scedíme. Přidáme 2 lžíce medu, zamícháme a používáme jako běžné tužidlo na vlasy.

Přípravek proti pihám

Vymačkáme stavu z ještě nezralých plodů černého rybízu, přidáme trochu bílého jogurtu a vymícháme řídkou kasičku. Potřeme pihy i okolí, necháme zaschnout a několik hodin působit. Potom obličej o-myjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Další recept

Nastrouháme čerstvý kořen křenu, zalijeme jablečným nebo vinným octem, necháme 24 hodin macerovat a vzniklým roztokem opakovaně pihy potíráme.

Další recept

V sezoně potíráme pihy čerstvou šťávou z břečťanu.

Bezová pleťová maska

Vrcholky květů bezu zalijeme tak malým množstvím vroucí vody, aby po rozmíchání vznikla řídká kasička. Zabalíme do gázy nebo jemného plátna a přiložíme na očištěný obličej na 20-30 minut. Potom obličej omyjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Heřmánková pleťová voda

Dvě lžíce květu heřmánku krátce povaříme ve 1/4 1 vody, necháme vyluhovat 15 minut. Scedíme, přidáme šťávu z 1/2 citronu a 1/2 dl růžové vody. Uložíme do tmavé láhve na tmavém místě. Po očištění pokožky pravidelně potíráme tamponem obličej a krk.

Chmelová pleťová voda

Tři lžíce chmelových šišek krátce povaříme ve 2 dl vody. Necháme 15 minut vyluhovat a scedíme. Přidáme po 1/2 dl růžové vody a bílého destilátu. Dáme do láhve a uložíme na tmavé místo. Touto vodou opakovaně potíráme obličej a krk.

Petrželová pleťová voda

Nadrobno nasekanou čerstvou petrželovou nať zalijeme vodkou, aby byla dobře ponořená. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Jemně scedíme a používáme na omývání mastné pokožky a různých nečistot obličeje.

Jahodové mléko na krásu

Podle tohoto receptu francouzského bylinkáře Mesegeho vymačkáme šťávu z čerstvých jahod a smícháme s troškou mléka nebo bílého jogurtu. Opakovaně potíráme obličej zbavený kosmetických přípravků, nejlépe po napaření, a necháme dlouho působit. Potom obličej omyjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Kosmetické napařování obličeje

K tomuto účel připravíme směs stejných dílu kvótu měsíčku, heřmánku, lupínků růže a natě levandule. Deset lžic směsi dáme do 2-3 1 vody, uvedeme do varu a necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Ohřejeme na teplotu blízkou bodu varu a pod ručníkem naparujeme obličej 10-15 minut. Po ukončení setrváme alespoň hodinu v teplo a klidu, až pak obličej obvyklým způsobem ošetříme. Naparování prospívá také dýchacím orgánům.

Liliová voda na udržení mladistvé pleti

Květy lilie bílé mírně namačkáme do vhodné láhve a zalijeme silným lihem. Necháme 2-3 týdny na slunném místě macerovat. Scedíme a vymačkáme. Na ošetřování pleti přidáme ke lžíci extraktu 4 lžíce vody. Pro suchou pleť stejným způsobem připravíme liliový olej. Líh nahradíme teplým panenským, slunečnicovým nebo olivovým olejem.

Heřmánkové čisticí mléko

Do 1 1/2 dl plnotučného mléka dáme 2 lžíce květů heřmánku. Ohříváme ve vodní lázni 30 minut, mléko nesmí vřít, ani se na něm nesmí vytvořit škraloup. Necháme 2 hodiny vyluhovat a scedíme. Uchováváme v chladničce, vydrží několik dní.

Růžový obklad proti vráskám

Čerstvé okvětní lístky růže rozložíme v tenké vrstvě na gázu nebo tenkou látku, složíme a dobře pokapeme vroucí vodou. Má-li příjemnou teplotu, přiložíme na 15 až 20 minut na obličej. Po ukončení obkladu ošetříme pokožku růžovým olejem.

Ořechová voda na hnědnutí pleti

Do 1 dl vodky dáme 1 lžíci nadrobno nasekaného ořechového oplodí a necháme 24 hodin macerovat. Při opalování rovnoměrně potíráme pokožku celého těla.

Sprej na obličej

Do rozprašovače dáme 1 dl růžové vody a 10 kapek levandulového oleje. Dobře protřeseme a podle potřeby nasprejujeme tímto uklidňujícím aromaterapeutickým prostředkem obličej, zvláště při návalech parna.

Mast na popraskané ruce

Smícháme stejné množství medu a olivového oleje. Po umytí rukou tento přípravek energicky vtíráme do pokožky, na noc je praktické ruce ovázat nebo použít rukavice. Před ošetřením potíráme ruce citrónovou šťávou.

Hnisavé nehtové lůžko

Postižené prsty vícekrát denně koupeme asi 1/2 hodiny v horkém silném odvaru ze 4 lžic květu heřmánku, krátce povařeného v 1/2 1 vody. Potom bolavé místo ošetříme měsíčkovou mastí.

Další recept

Ke koupeli prstů použijeme 1/2 1 mléka, v němž krátce povaříme paličku prolisovaného česneku.

Bylinková koupel rukou

Smícháme stejné díly květu měsíčku, heřmánku a natě levandule. Pět lžic směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. V teplé lázni máčíme ruce 10-15 minut. Potom je ošetříme měsíčkovým nebo jiným bylinkovým olejem. Koupel používáme k čištění a zjemnění pokožky rukou a před manikúrou.

Olej z aloe

Čtyři lžíce nasekaných listů aloe dáme do mixéru, přilijeme po 1 dl panenského a levandulového oleje a 1 lžičku celaskonového prásku. Dobře rozmixujeme a uložíme do tmavé skleničky. Olej používáme na drobná poranění, popáleniny a na suchou pokožku rukou.

Bylinkový dětský pudr

Smícháme stejné díly sušených květů měsíčku, levandule a lupínků růže. Pomeleme je na kávovém mlýnku nájemný prášek. Při každé výměně plínek napudrujeme pokožku dítěte k uklidnění jejího podráždění.

Zapařeniny batolat

Ze sušených lupínků růže připravíme jemný prášek a zasypáváme jím postižená místa.

Omrzliny

Postižené místo opakovaně koupeme v silném vlažném odvaru z kořene puškvorce. Po koupeli ho potřeme mastí ze jmelí.

Další recept

Čerstvé květy divizny zlehka namačkáme do menší láhve. Zalijeme panenským olivovým olejem a necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat, několikrát protřeseme. Necedíme, ale tímto olejem přímo z láhve potíráme omrzlá místa.

Puchýře

Je-li puchýř nalitý vodou, sterilní jehlou ho propíchneme a vymáčkneme. Režnou stranou přiložíme plátek čerstvého listu a-loe a ovážeme.

Popáleniny

Na postižená místa, ale i na vředy a těžce se hojící rány přiložíme nařezané listy aloe nebo kaši z rozmixovaných listů. Přikryjeme jemnou látkou, ovážeme a necháme působit.

Další recept

Čerstvé listy lilie bílé nadrobno nasekáme a zalijeme panenským olivovým olejem, aby byla droga dobře ponořená. Necháme na slunném místě macerovat 2-3 týdny, občas protřeseme. Olejem jemně potíráme postižená místa. Drogu ponecháme v láhvi až do úplného spotřebování oleje.

Další recept

Tři lžíce celého lněného semene vaříme 15-20 minut v 1 1 vody. Necháme vychladnout. Slizovitý odvar scedíme, namočíme do něj lněné plátno a uděláme vlažný obklad, který podle potřeby a pocitů nemocného vyměňujeme.

Lněná voda na popáleniny

Tři lžíce celého lněného semene vaříme 15-20 minut v 1 1 vody. Necháme vychladnout. Slizovitý odvar scedíme, namočíme v něm lněné plátno a uděláme vlažný obklad, který podle potřeby a pocitů nemocného vyměňujeme.

Další recept

Nastrouhané syrové brambory naneseme v silnější vrstvě na popálené místo, převážeme a necháme déle působit. Na obklad popáleniny můžeme též použít nastrouhanou mrkev nebo nálev z měsíčku.

Růžový olej

Čerstvé růžové lupínky jemně namačkáme do vhodné láhve a zalijeme panenským slunečnicovým olejem. Necháme 3-4 týdny na slunném místě, často protřeseme. Slijeme a dobře vymačkáme. Je to výborný lék na suchou popraskanou pokožku, drobná poranění a popáleniny.

Růžová voda

Čerstvé lupínky růže lehce namačkáme do zavařeninové sklenice, trochu posypeme cukrem, zalijeme asi 20% lihem a necháme na slunném místě 3-4 týdny macerovat. Scedíme a používáme zevně jako kosmetikům, vnitřně jako přísadu do čajů na onemocnění srdce a trávicí soustavy.

Proleženiny

Postižená místa potíráme šalvějovým octem, který připravíme tak, že čerstvou nadrobno nasekanou nať šalvěje zalijeme jablečným nebo vinným octem a necháme 10-14 dní za občasného protřesení macerovat. Na těžce se hojící místa uděláme také obklad ze silného odvaru kokošky.

Další recept

Na postižená místa uděláme obklad ze silného odvaru kostivalu, v těžších případech přiložíme nastrouhaný kořen.

Přípravek proti plísni

Smícháme stejné díly natě šalvěje, tymiánu a vlaštovičníku, bylinky zalijeme směsí alpy a vinného octa v poměru 1:1. Necháme macerovat 3-4 týdny, občas protřeseme. Scedíme a postižené místo opakovaně potíráme. Na noc je ošetříme měsíčkovou nebo jinou hojivou mastí.

Další recept

Připravíme silný odvar z 8 lžic květu měsíčku, který krátce povaříme v1l vody. Necháme přikryté vyluhovat, dáme do lavoru, přilijeme teplou vodu, přidáme 1 dl jablečného octa a postižená místa koupeme 15 až 20 minut.

Další recept

Smícháme stejné díly natě tužebníku, vlaštovičníku a šalvěje. Deset lžic směsi krátce povaříme v 2-3 1 vody a necháme 20 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme trochu přírodního octa a postižené části těla koupeme 15-20 minut.

Popáleniny od slunce – úpal

Podle velikosti postižené části těla, přiměřené množství stejných dílů čerstvých listů zelí a jitrocele krátce povaříme a necháme ú-plně vychladnout. Nakrájíme nebo rozmačkáme, dáme do gázy nebo tenkého plátna a uděláme obklad, který necháme působit 1/2-1 hodinu a několikrát zopakujeme.

Další recept

Postižená místa potíráme čerstvou citrónovou šťávou, která pokožku chladí a hojí.

Další recept

Do 3 lžic olivového oleje přidáme 1 lžíci jablečného octa a 10 kapek levandulového oleje. Na teplém místě dobře promícháme a uložíme do láhve. Jemně nanášíme na po-pálenou pokožku, kterou olej hojí a má i chladivé účinky.

Nadměrné pocení

Může mít rozličné příčiny, prvořadé je jejich odstranění. Ve starém bylinkáři se doporučuje především šalvěj – ke dvěma dílům její natě přidáme po jednom dílu natě přesličky a kontryhele. Tento čaj nejen odstraňuje pocení, ale příznivě působí i na všechny tělesné orgány. Pijeme ho nejdéle 2-3 týdny, potom užívání na stejnou dobu přerušíme.

Tatranský kořenový čaj

Ke zmírnění nadměrného pocení při zvýšené pohybové aktivitě použijeme čajovou směs ze stejných dílů kořene andělíky, lopuchu, puškvorce, lékořice a kozlíku. Dvě lžíce kořenové směsi dáme do 1/2 l teplé vody, necháme 12 hodin stát, pak uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Pijeme 2 až 3krát denně.

Další recept

Připravíme čajovou směs, do níž dáme dva díly natě šalvěje a po jednom dílu natě kontryhele a přesličky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 7-10 dní.

Jak bude?

In-počasí

A na chalupě?

  Počasí radar http://www.slunecno.cz

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist