Dnes je:Recepty na cukrovku

V každém živém organismu neustále probíhá látková přeměna. Potrava se rozkládá, mění na energii, novou tělesnou hmotu, zbytek se vylučuje. Když do chemické „továrny“ našeho organismu, kterou představují především játra, dodáváme nevhodné suroviny, tato přeměna – metabolismus – přestává plnit jeho nároky a vzniká onemocnění, nejčastěji cukrovka. Způsobuje ji nedostatečná činnost pankreasu – slinivky břišní, jejíž úlohou je produkovat inzulín. I když se cukrovka úplně vyléčit nedá, bylinky mohou cukrovkářům účinně pomáhat a pomocí diety udržovat hladinu krevního cukru na přijatelné ú-rovni. Nevyléčitelnost cukrovky by si měli uvědomit především obézní, ale i všichni ještě „zdraví“ budoucí cukrovkáři a občas sáhnout po těchto bylinkách a dietách preventivně.

Rada pro cukrovkáře

Na jaře, když kvetou pampelišky, požvýkáme denně 10 stonků, stavu pomalu vycucáme a zbytek vyplivneme. Pampelišková šťáva snižuje hladinu cukru v krvi a prospívá také játrům.

Březový nápoj

Mladé lístečky břízy rozmixujeme s přiměřeným množstvím vody a necháme 1-2 hodiny stát. Scedíme a pijeme 1-2 šálky denně. Chceme-li větší dávku nápoje odložit, přidáme trochu lihu, vydrží v chladničce několik dní.

Čajová směs na regulaci krevního cukru

Smícháme stejné množství sušeného drceného kořene lékořice a lopuchu. Jednu lžíci směsi pomalu vaříme přikrytou na mírném ohni ve 1/4 1 vody 10-15 minut. Vypijeme 1/2 množství ráno a večer. Caj pomáhá při hypoglykemii – nízké hladině cukru v krvi.

Čajová směs proti cukrovce

Smícháme stejné díly oplodí fazole, natě jeřábu, mochny nátržní, kopřivy a listů borůvky. Dvě lžíce směsí dáme do 1/2 1 vody, krátce povaříme a přikryté necháme vychladnout. Scedíme a pijeme 2-3krát denně.

Borůvky proti cukrovce

Borůvkové listy snižují hladinu cukru v krvi, bylinkáři je nazývají rostlinný inzulín. Proto pití borůvkového čaje, který je i chutný, je výborným doplňkem léčby i prevencí cukrovky. Plody patří mezi nejzdravější rostlinné produkty, které můžeme formou kompotu, džemu nebo sušené konzumovat během celého roku.

Zelí proti cukrovce

Starým lidovým prostředkem pro cukrovkáře je šálek kyselého zelí nebo čerstvé zelné šťávy ráno nalačno. Takto mimořádně zdravě můžeme začínat den zvláště během zimy, neboť dodáme organismu i mnoho vitaminu C a dalších potřebných látek. Podobně můžeme užívat i čerstvou šťávu z bílého zelí, 1-2 šálky denně.

Šalvěj proti cukrovce

Jednoduchým způsobem udržování nízké hladiny cukru v krvi je konzumace 3-5 listů šalvěje denně. Můžeme je rozmixovat v trošce vody nebo zkonzumovat jako součást vhodného salátu. V mimosezonním období je můžeme nahradit šalvějovou tinkturou.

Celer proti cukrovce

Čerstvá celerová šťáva 1-2 dl denně pomáhá snižovat obsah cukru v krvi. O jeho užívání platí všechno, co v předcházejícím receptu o zelí, obě tyto osvědčené rostliny můžeme vzájemné střídat.

Prášek proti cukrovce

Pomeleme na prášek stejné díly kořene puškvorce a natě jmelí. Jednu lžičku prášku dáme do šálku vlažné vody a necháme 24 hodin macerovat. Trochu ohřejeme, scedíme a pijeme po hltech před každým jídlem.

Nadměrné močení při cukrovce

Jednu lžíci drceného kořene zázvoru krátce povaříme v 1/2 1 vody. Přidáme 1 sáček porcovaného zeleného čaje a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, mírně osolíme a pijeme po částech pětkrát denně.

Jak bude?

In-počasí

A na chalupě?

  Počasí radar http://www.slunecno.cz

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist