Dnes je:Pro dobré trávení


„Žaludek je vaše druhé Já“.

Toto francouzské přísloví jen podtrhuje, že výživa a trávení jsou nejdůležitější součástí správné funkce živého organismu. Tak jako do auta musíme natankovat správné palivo, kvalitní olej a dodržovat předepsanou údržbu, také našemu tělu musíme poskytnout potravu, která odpovídá jeho „konstrukci“ vycházející z vývoje za miliony let. Během nich neměli naši předkové bílou mouku, rafinovaný cukr, hamburger, pizzu, šlehačkové zákusky, sladké nápoje a mnoho dalších lahůdek, které dnes způsobují lidstvu největší zdravotní potíže. Naše vnitřní orgány potřebují přirozené „palivo“, kterým jsou plnohodnotné celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce a další plody přírody v původním stavu.

Jako první začne proti nesprávnému stravování protestovat právě trávicí soustava. Její špatné „zásobování“ a nesprávná funkce se projeví v celém organismu malátností, bolestmi hlavy a žaludku. Při delším zanedbávání zásad zdravé výživy, ve spojení s nedostatkem pohybu a stresem, jsou výsledkem různá vážná onemocnění, jako jsou cukrovka, infarkt a rakovina. Ale i při správné výživě naše vnitřní orgány občas potřebují pomoc. Aby mohly dobře fungovat, potřebují si také občas formou krátkodobé hladovky nebo očistné kúry odpočinout a různými trávení prospěšnými látkami podporovat svou činnost. Tady mají bylinky, především hořké, významnou funkci, kterou dosud nedokázaly nahradit ani nejmodernější syntetické léky.


ŽALUDEK

Bylinková žaludeční hořkost

Čtyři díly natě zeměžluče, dva díly rozdrcených plodů jalovčinky po jednom dílu natě řebříčku, pelyňku a kořene puškvorce dáme do vhodné láhve a zalijeme bílým destilátem, aby drogu překrýval o 1/4 objemu. Necháme 2 až 3 týdny vyluhovat, občas protřeseme. Pijeme denně stopku půl hodiny před hlavním jídlem. Tento univerzální preventivní lék na dobrou funkci vnitřních orgánů není vhodný při onemocnění ledvin a jater.

Žaludeční lék z aloe

Rozmixujeme 300 g čerstvých listů aloe s malým množstvím vody. Přidáme 1/2 kg medu, 0,7 1 červeného vína a 1 dl brandy. Mírně ohřejeme, dobře rozmícháme a necháme 2-3 týdny stát, občas protřeseme. Potom opět trochu ohřejeme, scedíme a užíváme po lžíci dvakrát denně před jídlem.

Preventivní žaludeční čaj

Smícháme po dvou dílech kořene puškvorce, listu vachty, natě pelyňku a po jednom díle natě benediktu, zeměžluče a máty. Dvě lžíce směsi dáme večer do 1/2 1 vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno pomalu ohřejeme, začne-li vřít, přikryjeme a ne cháme vychladnout. Pijeme šálek půl hodiny před hlavním jídlem, ne dlouhodobě, vždy jen několik dní, cítíme-li, že žaludek potřebuje bylinkovou pomoc.

Americky julep

Čerstvou větvičku máty zalijeme sklenicí sherry a sklenicí ginu. Přidáme šťávu z 1/2 citronu, dobře zamícháme a necháme 2 hodiny stát. Opět zamícháme a dáme vychladit. Pijeme pomocí slámky jako chuťovku při zažívacích potížích.

Moravská směs na dobré trávení

Tento populární recept se skládá ze 3 dílů natě meduňky, k níž přidáme dva díly kořene jehlice, květu heřmánku, natě máty a pod jednom díle semene fenyklu a kmínu. Čaj připravíme a užíváme obvyklým způsobem.

Prášek z hořce na zlepšení trávení

Stejné díly sušeného kořene hořce žlutého a puškvorce pomeleme na prášek. Užíváme třikrát denně půl hodiny před jídlem. Množství prášku na špičku nože rozmícháme ve sklenici naplněné do 1/2 vodou.

Tonikum na podporu trávení

Po přejedení se nebo po těžkých jídlech, které „sedí“ v žaludku, rozdrobíme stejné díly mletého zázvoru, kmínu, fenyklu, hřebíčku a skořice. 1 lžičku této směsi zalijeme 1/4 1 vroucí vody a necháme vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku citrónové šťávy a po částech vypijeme v průběhu dvou hodin.

Prášek na zlepšení trávení

Rozdrtíme nebo pomeleme stejné díly sušených kořenů omanu, hořce a puškvorce.Tohoto prášku užíváme 1/2 lžičky s troškou vody 15 minut po hlavním jídle.

Další varianta prášku

Pomeleme dva díly sušeného listu pelyňku, dva díly kořene lékořice a jeden díl semene anýzu.

Jugoslávský recept na zlepšení trávení

K pěti dílům nadrobno nasekané natě světlíku lékařského přidáme po dvou dílech natě máty a meduňky. Dobře zalijeme rakijí a necháme 3-4 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme, přidáme podle chuti med a pijeme po stopce nalačno jako aperitiv.

Zázvor na zlepšení trávení

Tři lžíce drceného kořene zázvoru zalijeme 1/2 1 vodky a za občasného protřesení necháme 2-3 týdny macerovat. Scedíme a u-žíváme po lžíci dvakrát denně nalačno. Z kořene zázvoru můžeme také obvyklým způsobem připravit hořký lahodný čaj, který pijeme bez cukru.

Čajová směs na posílení slinivky břišní – pankreasu

Ke třem dílům natě máty přidáme po jednom díle natě třezalky, řapíku a květu (natě) jetele lučního. Čaj připravený z této směsi pijeme třikrát denně delší dobu.

Další recept na posílení slinivky břišní

Smícháme stejné díly kořene lékořice, puškvorce, semene ostropestřce a natě sporýše. Dvě lžíce směsi večer zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme do rána vyluhovat. Znovu ohřejeme, už nevaříme, necháme stát, scedíme a popíjíme v malých dávkách během celého dne.

Čajová směs na posílení činnosti vnitřních orgánů

Smícháme stejné díly natě sporýše a rozrazilu. Dvě lžíce směsi uvedeme v 1/4 1 vína a stejném množství vody do varu. Necháme přikryté vyluhovat a teplý nápoj pijeme nalačno, ráno a večer, při poruchách trávení a na zlepšení chuti k jídlu.

Nechutenství

Na podporu chuti k jídlu použijeme směs hořkých bylinek – stejných dílů natě pelyňku, zeměžluče, listu vachty, kořene hořce žlutého a puškvorce. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, necháme stát, pomalu uvedeme do varu, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme třikrát denně 1/2 hodiny před jídlem.

Bylinkový žaludeční likér

Smícháme stejné díly sušeného, na prášek rozdrceného kořene pampelišky, hořce žlutého, lékořice, zázvoru a semene fenyklu. Zalijeme brandy, aby drogu přesahovala o 1/3 objemu. Necháme 2-3 týdny macerovat, denně protřeseme. Přefiltrujeme, přidáme podle chuti med, mírně ohřejeme a promícháme. Skladujeme v tmavé sklenici na chladném místě. Užíváme denně po stopce nalačno, na podporu vylučování trávicích stav.

Čajová směs na povzbuzení tvorby žaludečních šťáv

Smícháme stejné díly natě benediktu, pelyňku, zeměžluče a vachty. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme 20 minut přikryté vyluhovat a po částech pijeme ráno nalačno.

Světlík na zvýšení vylučování žaludečních šťáv

Trpíme-li nízkou tvorbou žaludečních šťáv, doporučuje se během jídla pít po trošce slámkou čaj z natě světlíku. Dvě lžíce sušené natě zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté 15 minut vyluhovat.

Pivní macerát na regulaci vylučování žaludečních šťáv

Tři lžíce čerstvých nasekaných mladých listů dubu namočíme do 2 dl piva na 1-2 hodiny. Scedíme a pijeme po polovině množství ráno a večer nalačno.

Zánět žaludku – gastritida

U tohoto zánětu nejlépe pomáhá květ heřmánku. Ke třem dílům této drogy přidáme ještě po jednom díle natě jablečníku, meduňky a bazalky. Pijeme 2-3krát denně 1/2 hodiny před hlavním jídlem.

Čajová směs na vředy žaludku a dvanácterníku

Ke dvěma dílům listu jitrocele přidáme po jednom díle kořene topolovky, lékořice a květu heřmánku. Dvě lžíce směsi dáme večer do 1/2 l vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Odlijeme asi polovinu, zbytek krátce povaříme a necháme vychladnout. Scedíme, obě složky smícháme a přidáme lžičku tinktury z prhy chlumní. Pijeme vícekrát denně nalačno.

Zelí na žaludeční vředy

Bílé zelí je podle starých bylinkových receptů tak dobrým lékem na žaludeční vředy, že když několik týdnů pijeme denně litr čerstvé šťávy z bílého zelí, vředy se většinou zahojí.

Čajová směs na žaludeční neurózu

Na uklidnění žaludku připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě zeměžluče, meduňky, rozmarýnu a rozrazilu. Pijeme několik dní 1/2 hodiny před hlavními jídly.

Další recept

Připravíme čaj ze stejných dílů listů vachty, natě třezalky a máty. Do hotového čaje přidáme lžičku tinktury z kozlíku lékařského.

Bylinkový likér na uklidnění žaludku

Ke dvěma dílům nadrobno nasekané natě třezalky přidáme po jednom dílu natě meduňky a pelyňku. Zalijeme bílým alkoholem, aby drogu značně překrýval. Za občasného protřesení necháme 7-8 dní macerovat. Přidáme med v množství asi 1/2 kilogramu na litr alkoholu, mírně ohřejeme, promícháme a necháme stát. Bylinky ponecháme ve sklenici, přes sítko scedíme lžičku likéru, rozmícháme s troškou vody a jednou denně pijeme nalačno.

Čajová směs proti žaludečním křečím

Smícháme stejné díly kořene devětsilu, natě heřmánku a máty. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody a pomalu ohříváme až k varu, potom přikryjeme a necháme vychladnout. Scedíme a přidáme lžičku vlaštovičníkové tinktury. Pijeme po částech v průběhu 2-3 hodin. Tento čaj pomáhá také při onemocněních jater a při žaludečních potížích žen souvisejících s počátkem těhotenství.

Další recept čaje proti křečím

Tento univerzální čaj pomáhá při všech křečovitých bolestech. Skládá se ze stejných dílů natě bazalky, mochny vzpřímené, máry, meduňky, routy a řebříčku. Do hotového čaje přidáme po lžičce tinktury z prhy chlum-ní a kozlíku lékařského.

Čaj na zlepšení látkové výměny

Ke třem dílům kořene pýru přidáme jeden díl kořene lékořice. Dvě lžíce kořenové směsi necháme přes noc vyluhovat v 1/2 1 vody, ráno uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Pijeme nalačno 2-3krát denně. Tento čaj čistí vnitřní orgány, uvolňuje všechny druhy kamenů a posiluje.

Další recept

K přípravě čaje použijeme 1 lžíci sušené natě rozrazilu a 1 sáček porcovaného zeleného čaje. Můžeme jej ochutit lžičkou cukru a troškou citronu. Tento čaj zlepšuje trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a prospívá celému organismu.

Kopřivovo-pampelišková tinktura

Dvě hrsti čerstvých mladých vršků kopřivy a listů pampelišky rozmixujeme v 1/2 1 bílého destilátu a necháme 14 dní stát. Potom přefiltrujeme a užíváme třikrát denně po lžičce na zlepšení činnosti vnitřních orgánů. Můžeme ji používat i zevně při kožních onemocněních.

Artyčokové víno

Jeho přípravu popisuje už středověký bylinkář Matthioli. Deset lžic nasekaných listů nebo kořenů artyčoku krátce povaříme v 1 l červeného vína a necháme pomalu vychladnout. Scedíme a užíváme po lžíci 2-3krát denně nalačno na regeneraci trávicích orgá nů. Po dvou týdnech užívání uděláme stejně dlouhou přestávku a kúru zopakujeme.

Mátový likér

Dvě lžíce čerstvých nebo sušených listů máry zalijeme 3/4 1 koňaku a necháme macerovat na slunném místě tři týdny, občas protřeseme. Potom scedíme, přidáme 200 g přírodního cukru, zamícháme a uložíme na chladném místě. Pijeme denně 1-2 stopky před jídlem na odstranění zažívacích potíží.

Ořechový likér

Celé nezralé zelené ořechy sbíráme do 24. června, dokud se dají lehce krájet. Nakrájíme je na kousky, přidáme úměrně k množství hřebíčky, vanilku, skořici a kousky oloupaného pomeranče. Dáme do sklenice a zalijeme bílým destilátem, aby hmotu překrýval asi o 1/3 objemu. Necháme 3-4 týdny na slunném místě stát, občas protřeseme. Potom scedíme, podle chuti osladíme medem a nalijeme do sklenic. Pijeme dvakrát denně po stopce nalačno. Likér zlepšuje trávení a podporuje činnost jater.

Ořechový destilát

Dvacet zelených ořechů nakrájíme na kousky, přidáme hrst nadrobno nasekaných mandlí a nasypeme do sklenice se širokým hrdlem. Zalijeme bílým destilátem, aby hladina ořechy překrývala o 3-5 cm. Necháme na slunném místě 3-4 týdny macerovat. Scedíme a pijeme po stopce dvakrát denně před hlavním jídlem.

Víno z hořce

Do 1 l bílého vína namočíme 5 lžic nadrobno nasekaného kořene hořce žlutého a necháme 2-3 týdny vyluhovat, občas protřeseme. Jemně scedíme nebo přefiltrujeme a pijeme 1-2 stopky denně nalačno.

Andělikové víno

Stejným způsobem můžeme připravit víno Z kořene andělíky, která je osvědčená nejen na zlepšení trávení, ale i na zlepšení duševní a tělesné pohody.

Ořechové víno

Podobně můžeme udělat také ořechové víno, místo hořce namočíme do vína asi 50 mladých nasekaných ořechových listů.

Pelyňkové víno sv. Hildegardy

Do 1 l bílého vína dáme 1/2 dl čerstvé vymačkané šťávy z pelyňku, přidáme 10 lžic medu a trochu alkoholu, aby se víno nekazilo. Trochu ohřejeme, dobře promícháme, nevaříme. Pijeme každý druhý den stopku nalačno, ne dlouhodobé. Toto víno zlepšuje funkci žaludku, střev a dobře působí i proti skleróze.

Borůvkový kompot

Očištěné plody borůvky volné nasypeme do zavařeninové sklenice a zalijeme vroucím nálevem připraveným z 1 l vody a 1 kg cukru. Nahoru dáme špetku kyseliny citrónové, dobře uzavřeme a necháme přikryté pomalu vychladnout.

Čajová směs proti průjmu

Smícháme stejné díly roztlučené dubové kůry, kořene mochny nátržní, lístků borůvky, roztlučených plodů borůvky a květu heřmánku. Tři lžíce směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme přikryté vychladnout na teplotu, při níž se už dá pít. Vypijeme v průběhu 2-3 hodin, ale nepřijímáme žádnou potravu.

Rusínské „bolístkové želé“

Na Horním Šariši se traduje užívání plodů mochyně židovské proti průjmu a k celkovému zlepšení činnosti trávicí soustavy. Plné zralé „židovské třešničky“ usušíme, 2 lžíce krátce povaříme v 1/2 l vody necháme vyluhovat a pijeme 2-3krát denně, dokud „bolístky“ nepominou.

Dětské průjmy

Na tento častý problém, zvláště u kojenců, použijeme tři díly sušených roztlučených plodů a nasekaných listů borůvky, přidáme jeden díl květu heřmánku. Jednu lžíci směsi dáme do 1/4 1 vody, pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Dětem nedáváme nic jíst, jen pít tento čaj, kojencům do kojenecké láhve. Následující 1 až 2 dny vyloučíme mléko, nepřejde-li průjem, pití čaje zopakujeme.

Čaj na zlepšení činnosti střev

Ke dvěma dílům mletého semene anýzu přidáme po jednom dílu mletého fenyklu a skořice. Dvě lžíce této směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vychladnout na konzumní teplotu a vlažné pomalu vypijeme. Užíváme 2-3krát denně nalačno.

Klystýr na střevní potíže

K odstranění zácpy a střevních infekcí použijeme na klystýr směs stejných dílů heřmánku, jitrocele, pampelišky a přesličky. Dvě lžíce směsi krátce povaříme v 1/4 1 vody a necháme vyluhovat. Nejdříve tlusté střevo vyčistíme 1 1 slabého heřmánkového čaje. Klystýr aplikujeme nejlépe v postní den po koupeli a necháme působit co nejdéle. Stejným způsobem můžeme použít i odvar ze zeleného čaje.

Prášek na vyhnání tasemnice

V hmoždíři roztlučeme na prášek 30 g celých šípků, 30 g oloupaných dýňových semen a nasypeme do 3 dl studené vody. Vypijeme najednou ráno nalačno, nic nejíme, za 4-5 hodin užijeme 2 lžíce ricinového oleje. Prohlédneme následující stolici, když se tasemnice nevypudí, za tři dny celou kúru opakujeme.

Zácpa

Vylisujeme čerstvou šťávu z aloe a necháme ji v misce na slunci nebo mírně povaříme, dokud nevznikne hustá tmavá hmota –sabur. Potom užíváme na špičku nože třikrát denně. Z hmoty můžeme připravit tinkturu rozpuštěním 100 g v 1/2 1 lihu a u-žíváme 15 kapek třikrát denně.

Další recept

Ke dvěma dílům kůry krušiny přidáme po jednom dílu mletého semene kmínu a lnu. Dvě lžíce směsi namočíme večer do teplé vody. Ráno krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme ráno a večer, dokud nepocítíme úlevu. Při úporných stavech použijeme klystýr.

U dětí

Vděčným a osvědčeným prostředkem je jeřabinový sirup, který dáváme dětem po lžičce třikrát denně, 2 hodiny po jídle.

Lněná kúra proti chronické zácpě

Dvě lžíce lněného semene zalijeme mlékem, ovocnou nebo kompotovou šťávou. Necháme chvilku stát a zkonzumujeme jako součást večeře. Ráno vypijeme sklenici horké vody, během kúry po dobu několika dní upravíme stravu, aby obsahovala více ovoce a zeleniny, zvýšíme i příjem tekutin.

Čajová směs na zánět tlustého střeva

Při tomto onemocnění doporučují bylinkové recepty směs natě mochny nátržní, šalvěje, květu proskurníku lékařského a heřmánku. Čaj z této směsi pijeme 7-10 dní, současně upravíme stravu a léčbu podporujeme klystýrem podle výše uvedeného receptu.

Zastavené větry

Smícháme stejné díly semene fenyklu, natě mochny husí, pelyňku a přesličky. Dvě lžíce směsi krátce povaříme v mléku, necháme vychladnout a vlažné vypijeme za 1-2 hodiny. Na uvolnění si zacvičíme nebo zaběháme, potom masírujeme oblast kolem slepého střeva, můžeme také přiložit horký obklad z lněného semene.

Čaj proti nadýmání

Při nadměrném nadýmání smícháme stejné díly květu heřmánku, natě máty, semene fenyklu a kmínu. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat a vypijeme najednou.

Nadýmání u dětí

Použijeme směs semene fenyklu, natě bazalky, máty a květu heřmánku. Nesladíme, 1/4 l čaje dáme dítěti vypít večer ve 2 dávkách, kojencům do kojenecké láhve. Na bříško můžeme přiložit teplý heřmánkový obklad.

Anýzovo-kmínové mléko pro děti

Pomeleme stejné díly semene anýzu a kmínu. Jednu lžičku této směsi krátce povaříme v 1/4 1 mléka, scedíme a dáme dětem pít po doušcích, kojencům od jednoho roku do kojenecké láhve. Působí proti bolestem bříška, plynatosti a na uklidnění žaludku.

Anýzový čaj

Ke 2 lžičkám drcených plodů anýzu přidáme po 1/2 lžičce semene fenyklu a mleté skořice. Směs zalijeme 1/4 1 vroucí vody a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme a po malých doušcích vypijeme na zlepšení funkce střev a odstranění nadýmání.

Semena proti nadýmání

Trpíme-li nadýmáním, pomelerne stejné díly semene fenyklu, koriandru, anýzu a kopru. Tuto směs užíváme pravidelně k bohatému kořenění jídel nebo užíváme dvakrát denně po 1/2 lžičce s troškou vody, po jídle.

Čajová směs na pálení žáhy

Osvědčeným prostředkem na snížení tvorby trávicích šťáv, které tento problém způsobují, je směs semene fenyklu, natě lnice a zeměžluče. Dvě lžíce této směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme třikrát denně nalačno.

Další recept

K přípravě čajové směsi použijeme dva díly semene anýzu, přidáme po jednom dílu natě levandule a máty. Tento čaj pijeme několik dní, dokud se stav neupraví.

Další recept

Čaj připravíme ze stejných dílů vachty a pelyňku.

Další recept

Čaj připravíme ze stejných dílů kořene hořce a natě řebříčku. Tento čaj zmírňuje tvorbu žaludečních šťáv, není však vhodný při vysokém krevním tlaku a během těhotenství

Škytání

Dostaneme-li záchvat skytání, uvaříme 1/4 1 mateřídouškového čaje, do něhož vymačkáme šťávu z 1 citronu a teplý pomalu, po hltech vypijeme.

Další recept

Ve 1/41 vody krátce povaříme 1 lžičku drceného hřebíčku a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. Scedíme a pomalu po částech vypijeme.

Fialka na vystřízlivění

V případě, že potřebujeme urychlit střízlivění, vypijeme šálek silného odvaru z fialky vonné. Dvě lžíce natě zalijeme 3 dl vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat a vypijeme najednou.

Jak bude?

In-počasí

A na chalupě?

  Počasí radar http://www.slunecno.cz

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist