Dnes je:



VRBKA ÚZKOLISTÁ – Chamaerion angustifolium


V naší přírodě se tato vysoká dekorativní rostlina vyskytuje často a je spojena s vrcholícím létem. Ráda roste ve skupinách, což vytváří působivé scenérie. Její používání se u nás zatím nerozšířilo tak, jako v Rusku za Uralem, kde je velmi populární. Mladé listy vrbky sbíráme na jaře, nejpozději, když rostlina naplno rozkvete, droga se dá v poslední době už i koupit.

Čaj z vrbky má protizánětlivé účinky, což se dobře uplatňuje v trávicích orgánech, při léčbě žaludečního a dvanácterníkového vředu. Dobře léčí močové orgány, účinkuje podobně jako vrbovka, kterou může při onemocnění prostaty nahradit. Rusové ji s oblibou užívají k prevenci a podpůrné léčbě rakoviny. Při užívání vrbky, i samostatně, se žádné nepříznivé účinky nezjistily. Obsahuje však některé látky, které nejsou vhodné k dlouhodobému užívání.

První informace o léčivém působení vrbky se k nám dostaly od ruských legionářů v letech první světové války. Fermentované lístky vrbky jsou chutnou náhražkou ruského černého čaje. V meziválečném období se prodávala i u nás pod názvem „kurilský Čaj“, na Dálném východě ji nazývají „Ivanův Čaj“.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist