Dnes je:TŘEZALKA TEČKOVANÁ – Hyperkum perforatum


Třezalka patří k nepopulárnějším léčivým rostlinám. Na našich loukách se vyskytuje často, mnoho lidí za ní chodí do přírody, sbírají se vrcholky rozkvetlé natě. Drogu a různé výrobky z ní dostaneme i v lékárně a obchodech s potravinami. Sběr třezalky je vděčný, tato rostlinka má široké možnosti uplatnění, je jako bylinkový všelék. Léčí játra, žlučník, překyselený žaludek, vředy, močové cesty, ale také nervy, deprese, pocity strachu, úzkosti a duševní nemoci. Pomáhá na srdce, zlepšuje krevní oběh, prospívá při menstruačních problémech a v klimakteriu.

Její vynikající léčivé vlastnosti se dobře uplatňují i zevně na rány, různé bolesti a jako přísada do koupelí. Třezalkový olej, „jánská krev“, je starým domácím masážním prostředkem proti svalovým bolestem. Čaj z třezalky je chutný, můžeme ho užívat jako lahodný čaj, ale ne příliš často, neboť může poškodit vnitřní orgány. Během užívání třezalky není vhodné opalování, může způsobit podráždění pokožky.

Třezalka je prastará rostlina opředená mýty a pověrami. Aby měla svou zázračnou a léčivou moc, musela se sbírat na sv. Jana, podle čehož ji nazývali „svatojánská tráva“, Květy obsahují červené barvivo, které se nazývalo „krev sv. Jana“. Chcete-li získat lásku určité osoby, přidejte jí do čaje trochu třezalkové šťávy.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist