Dnes je:PELYNĚK PRAVÝ – Artemisia absintbium


Z několika volně rostoucích nebo jen pěstovaných odrůd pelyňků se tento používá nejčastěji. Podobné léčivé účinky má i v přírodě nejčastěji se vyskytující pelyněk Černobýl (Artemisia vulgaris) nebo pěstované odrůdy – pelyněk brotan – boží dřívko (Artemisia abrotanum) a kozalec kořenný – estragon (Artemisia dracunculus). Pelyněk je další z řady hořkých a na celé trávicí ústrojí silně působících rostlin.

Pomáhá při zkaženém žaludku, otravách zkaženými potravinami, zvracení, poruchách tvorby trávicích stav, křečích a nadměrném nadýmání. Má i protizánětlivé účinky, pomáhá při onemocnění chřipkou, slouží jako koření a používá se také při výrobě likérů. I když v malých dávkách pelyněk uklidňuje, ve větších dávkách vyvolává nervozitu, proto jej užíváme s mírou. Působí také jako návyková droga, proto byla zakázána výroba dříve známého absintu i pelyňkového vína.

Pelyněk byl populární už ve starém Řecku. Jeho latinské pojmenování je odvozeno od bohyně Artemidy, ochránkyně stáda. Sloužila jako osvědčené afrodiziakum. Stačilo dát větvičku pelyňku pod polštář a chlad se změnil na nezkrotnou vášeň. V té době jej považovali za nápoj odvahy. Vítězové soutěže vojenských vozů dostávali jako odměnu odvar z pelynku – absint.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist