Dnes je:MYDLICE LÉKAŘSKÁ – Saponaria officinalis


Mydlice je téměř nezničitelná rostlina, kde se jednou usadí, tam roste trvale. Kvete až koncem bylinkové sezony bohatými bílými květy, nejraději na vlhkých loukách a u cest. Oficiální drogou je kořen, ale ten se získává těžce, proto je výhodnější si jej koupit. Podobné účinky má i vrchní část kvetoucí natě, kterou se lehce můžeme zásobit sami.Název mydlice je odvozený od látek v ní obsažených – saponinů, jež pohlcují tuky a ve vodě pění, podobně jako mýdlo.

Tyto v lidském organismu podněcují vylučování žluče, žaludečních šťáv a dalších sekretů trávicí soustavy. Pomáhají také průduškám zbavit se hlenů, mají protizánětlivé i močopudné účinky a zlepšují metabolismus.Saponiny v mydlici mohou vyvolat potíže v trávicím traktu, proto ji neužíváme samotnou a během potřeby jen několik dní.

Latinské po jmenování mydlice je odvozeno od slova sapo – mýdlo. Její pěnivý kořen se v minulosti používal k praní jemných hedvábných látek a jako náhražka mýdla. V dobách antiky lidé mýdlo ještě nepoužívali, jako prostředek k umývání ho v souvislosti s mydlicí poprvé vzpomíná až Galenos.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist