Dnes je:MAJORÁNKA ZAHRADNÍ – Majorana hortensis


Rozšířená je od Asie a Afriky až po Řecko, kde na horských úbočích bohatě kvete a příjemně voní. Jako oblíbené koření a léčivá rostlina se často pěstuje i u nás, prodává se v lékárnách i obchodech s potravinami. Majoránka zlepšuje trávení a činnost vnitřních orgánů. Přitom značně uklidňuje nervovou soustavu, čehož se využívá při migréně, stresu, nespavosti, pocitech slabosti a Žalu.

Prospívá také ženám, neboť ulehčuje průběh menstruace a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Majoránkový olej slouží k potírám čela při bolestech hlavy a končetin při revmatických bolestech. Uklidňující účinky žádného léku nemůžeme přehnat, což platí i u majoránky. Jejího blahodárného působení nejlépe využijeme v kuchyni častým a bohatým kořeněním jídel.

>Majoránku pěstovaly a používaly jako kořenit lék už staré civilizace. Bohyně lásky a krásy Afrodité ji prý považovala za symbol radosti. Na naše území se majoránka dostala z Jeruzaléma během křižáckých tažení. Matthioli nazývá majoránku „bylinkou voňavou a rozkošnou“ a radí užívat ji při ospalosti a těžkém dechu.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist