Dnes je:KONVALINKA VONNÁ – Convallaria majalis


Něžná krása a omamná vůně konvalinek patří k nejkrásnějším zážitkům při toulkách jarním lesem. S její krásou jsou spojeny také ojedinělé léčivé účinky. Když jich chceme využít, musíme si trochu listů a květů nasbírat, neboť tato droga se neprodává. Konvalinka má v bylinkářské praxi jen jedno uplatnění, slouží jako „první pomoc“ při náhlých srdečních záchvatech, slabosti, infarktu, bušení a vynechávání činnosti srdce.

Ty přicházejí nečekaně, často na cestách, výletě, na chatě, kde není možná okamžitá lékařská pomoc. Proto bylinkové recepty doporučují „srdcařům“ mít stále u sebe trochu konvalinkové tinktury. Konvalinka je jedovatá, silně působící rostlina, proto s ní neexperimentujeme, její případné použití zkonzultujeme s odborníkem a užíváme ji jen v případe potřeby v předepsaném dávkování.

Konvalinka byla velmi populární v 15. století, kdy nemohla chybět v žádném tehdejším herbáři. Ty uvádějí konvalinku jako chladivou a zvlhcujicí. Jako první doporučovala používat konvalinku k léčebným účelům sv. Hildegarda z Bingenu. Ona sama jí léčila padoucnici a vředy.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist