Dnes je:KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ – Alchemilla vulgaris


Její lístečky podobné skládané sukénce naznačují, že je to rostlina našich žen. Na vlhkých až mokrých horských loukách vytváří husté kobercové porosty, takže rozkvetlou nať můžeme pohodlně nasbírat, ale také koupit, neboť je to populární bylinka. Kontryhel je nepostradatelný na pomoc při všech onemocněních ženských orgánů.

Posiluje dělohu, čímž zvyšuje pravděpodobnost početí a snižuje riziko potratu. Je součástí čajů na zastavení ženského krvácení, prospívá při všech menstruačních problémech, výtoku, zánětu vaječníků a v přechodu. Dobré vlastnosti kontryhele jsou prospěšné i dalším orgánům, a to nejen u žen, ale i u mužů, přitom tato bylinka nemá žádné nepříjemné účinky ani při dlouhodobém užívání.

Kontryhel je jako léčivá rostlina znám jen od středověku, kdy se věřilo, že dokáže ženám navrátit panenství. Jeho listy jsou jako poskládané záhyby pláště či sukničky, proto se lidově nazývá „ženský plášť“. Na listech kontryhele se objevuje u rostlin ojedinělá kapička rosy, která září na slunci jako perla. Alchymisté ji nazvali „nebeská rosa“ a používali při hledání kamene mudrců.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist