Dnes je:KOMONICE LÉKAŘSKÁ – Melilotus officinalis


Komonice obvykle rostou ve skupinách a svým zjevem zpestřují i zkrášlují celou krajinu. V naší přírodě se vyskytují často, takže je nemusíme kupovat, ale při procházkách do přírody si pohodlně nasbíráme potřebnou celoroční zásobu květu, jakmile začínají rozkvétat.Komonice je zvláštní bylinka, neseče se, ani nespásá, protože škodí dobytku. V bylinné praxi má důležité uplatnění, ověřeny jsou její schopnosti posilovat cévy a ředit krev, čehož se využívá při léčbě trombózy křečových žil a poruch oběhu krve. K tomuto účelu slouží jako obklad i zevně. Její účinek se přenáší až do krevních kapilár, takže působí také v lymfatických cestách. Kromě toho čaj z komonice příznivě působí také na játra, bolesti hlavy a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Nezvyklé látky obsažené v komonici působí silně, mohou vyvolat bolesti hlavy a závratě. Proto ji dávkujeme velmi opatrně, užíváme po 7 až 10 dnech a na stejnou dobu přerušíme a neužíváme současně s dalšími podobně účinkujícími léky.

K tomuto účelu slouží jako obklad i zevně. Její účinek se přenáší až do krevních kapilár, takže působí také v lymfatických cestách. Kromě toho čaj z komonice příznivě působí také na játra, bolesti hlavy a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Nezvyklé látky obsažené v komonici působí silně, mohou vyvolat bolesti hlavy a závratě. Proto ji dávkujeme velmi opatrně, užíváme po 7 až 10 dnech a na stejnou dobu přerušíme a neužíváme současně s dalšími podobně účinkujícími léky.

Pomocí komonice prý můžeme usmířit i na smrt rozhněvané lidi Lidé ve vesnicích věšeli svazek komonice nad dveře domu, aby je chránil přede všemi nemocemi a přinesl jim štěstí Naše babičky vkládaly plátěné pytlíčky se sušenou natí komonice mezi prádlo, protože je osvědčeným prostředkem proti molům.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist