Dnes je:



BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ – Borago offtcinalis


Chceme-li se pokochat krásou a užitkem této milé bylinky, musíme si ji vypěstovat, protože ve volné přírodě neroste. Dobře se jí daří na záhonu i v truhlíku na okně či balkonu. Drogu, kterou tvoří celá kvetoucí nať, můžeme koupit také v lékárně. Už podle starověkých lékařů přinášel brut-nák „radost a úlevu srdci“. Toto jeho léčebné u-platnění se zachovalo dodnes. Brutnák výrazně posiluje srdeční sval, léčí rozšířené srdce a neurózu. Současně působí močopudně, Čímž také prospívá srdci.

Čaj z brutnáku čistí krev a posiluje nervovou soustavu, což rozšiřuje jeho u-platnění v bylinkové praxi. Brutnák účinkuje pomalu, projeví se až po delším užívání, některé látky v něm obsažené jsou ve větších dávkách jedovaté, proto dodržujeme doporučené dávkování, neužíváme ho dlouhodobě a jeho dobré vlastnosti využíváme v čajových směsích.

Název brutnáku je odvozený od keltského borrach, což znamená odvaha. Matthioli ho doporučoval při bušení srdce a k utišení blouznění, což v jeho řeči znamenalo snížení teploty. Krásný modrý kvítek brutnáku byl oblíbeným motivem na středověkých tapiseriích.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist