Dnes je:



BŘÍZA BĚLOKORÁ – Betula pendula


Pro svou krásu si bříza vysloužila přívlastek „půvab Sibiře“. Ale i u nás bychom těžko hledali hezčí lesní scenérii, než je březový háj. Březové lístečky sbíráme hned po vypučení, když jsou ještě plné léčivé hodnoty. Dají se koupit i v lékárně, ale vlastní sběr je nenáročný a dává záruku nejvyšší kvality. Tato droga by neměla chybět v žádné domácí lékárničce.Hlavní léčivou hodnotou břízy je její značná močopudnost.

To ji řadí k základním lékům na ledviny a močové orgány. Tím, že odvodňuje organismus, vyplavuje z něj nežádoucí soli, prospívá při revmatických nemocech a je důležitou složkou čajových směsí k podpoře hubnutí a mírnění celulitidy. Zevně jsou výtažky z břízy osvědčeným prostředkem na vlasy, dobře se uplatňují také jako přísada do koupelí.Bříza je úplně neškodná, v obvyklém dávkování ji můžeme bez obav užívat samostatně i dlouhodobě.

Keltové věřili v zázračnou moc břízy. V pokojích panen věšeli březové větvičky, které je měly uchránit před hříchem. V našich vesnicích v minulosti vyháněli dobytek na první jarní pastvu právě březovými pruty, aby byl celý rok zdravý a přinášel užitek. V severských krajinách se ještě i dnes s oblibou popíjí zkvašená březová šťáva, která připomíná chutí šampaňské.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist