Dnes je:BŘEČŤAN POPÍNAVÝ – Hedera helix


Chceme-li se pokochat krásou a užitkem této milé bylinky, musíme si ji vypěstovat, protože ve volné přírodě neroste. Dobře se jí daří na záhonu i v truhlíku na okně či balkonu. Drogu, kterou tvoří celá kvetoucí nať, můžeme koupit také v lékárně. Už podle starověkých lékařů přinášel brut-nák „radost a úlevu srdci“. Toto jeho léčebné u-platnění se zachovalo dodnes. Brutnák výrazně posiluje srdeční sval, léčí rozšířené srdce a neurózu. Současně působí močopudně, Čímž také prospívá srdci.

Listy břečťanu jsou dobré i na sedací koupele při hemeroidech. Vnitřně se břečťan používá při katarech horních cest dýchacích, kašli, černém kašli, dně, revmatismu, ke zlepšení činnosti žlučníku a jater. Břečťan se považuje za jedovatou rostlinu, kterou vnitřně ve formě tinktury užíváme po kapkách, hotové výrobky podle návodu. Zevně můžeme jeho hojivých účinků využívat bez obav.

Latinské pojmenování břečťanu belissó znamená ovíjet se, kroutit se. Ve starověkém Římě ho neměli rádi, protože ničil okrasné stromy sochy i chrámy. Zato v Řecku se stal břečťan symbolem boha Dionýza a jeho nespoutaných her. Břečťan žije až dvě stě let a kvete do sedmdesátého roku svého života.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist