Dnes je:



BEZ ČERNÝ – Sambucus nigra


Jde o listnatý keř se širokým využitím v léčitelství, farmacii i potravinářství. V přírodě roste volně na světlých místech i polostínu. Keř roste do výšky 7-10m, kvete v bohatých soukvětích v červnu a červenci, plody dozrávají koncem srpna.

Bez patří k nejpoužívanějším léčivým rostlinám. Je všeobecně známý, ve volné přírodě se vyskytuje často, proto jej mnozí chodí sbírat – na jaře květní střapce, když začínají rozkvétat, na podzim plody, ale až plně dozrají. Květní drogu můžeme běžně dostat v lékárnách a prodejnách s bylinkami. Plody se však musíme zásobit sami.

Květ a plody bezu mají odlišné léčebné uplatnění, obojí však vynikající a těžce nahraditelné. Čaj z květů je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí choroboplodné bakterie a čistí zahleněné průdušky. Tyto účinky můžeme využívat i zevně v inhalačních směsích. Čerstvé, sušené, konzervované nebo jinak zpracované plody tiší bolesti nervového původu, jako jsou záněty trojklanného nebo sedacího nervu – ischias.Bezový čaj můžeme pít při chřipce ve větším množství bez obav. Čerstvé plody způsobují průjem a při předávkování mohou vyvolat toxické příznaky, což se jejich usušením nebo tepelným zpracováním ztratí.

Podle lidového podání kříž, na němž ukřižovali Krista, byl z bezového dřeva a prý i Jidáš se oběsil na keři bezu. Proto je považován za symbol smutku a smrti. Lidé odpradávna vysazovali bez v blízkosti příbytků, neboť věřili, že v něm sídlí dobří duchové, kteří zlé duchy odeženou.

Bezová šťáva:

Potřebujeme 15 květů bezu, 3 citróny, 1,5-2kg cukru, 2 l vody, 2 lžičky kyseliny citronové. Opláchnuté květy necháme ve vodě přejít varem. Po vychladnutí přidáme kyselinu citronovou, na kolečka nakrájené citrony a necháme odstát 24 hodin v chladu. Poté přecedíme, osladíme a necháme opět přejít varem.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist