Dnes je:



ZEMĚŽLUČ LÉKAŘSKÁ – Centaurium erytraea


V poslední době se tato pěkná bylinka na našich loukách vyskytuje čím dál tím méně, proto k ní buďme ohleduplní. Drogu tvoří kvetoucí nať, kterou si raději koupíme v lékárně. Název zeměžluč vyjadřuje její mimořádně silnou hořkost, která se výborně uplatňuje při nemocech zažívacího traktu. Povzbudivě dráždí celý trávicí trakt od chuťových buněk až po střeva, čímž zlepšuje chuť k jídlu.

Podněcuje imunitní systém, tvorbu červených krvinek, příznivě se projevuje při nepravidelné menstruaci, epilepsii, cukrovce a slábnoucím zraku, vnitřně podporuje hojení ran. Zeměžluč můžeme užívat i samostatně, žádné nepříznivé účinky nebyly zjištěny, působí však silně, proto ji nepředávkujeme a užívání občas přerušíme.

Už nejstarší civilizace lidstva považovaly zeměžluč za zá¬zračnou bylinu. Řecká myto-logie hovoří o kentauru Cheironovi, jehož zeměžluč vyléčila z těžké nemoci. Podle pradávných legend otvírá ze¬měžluč na Zelený Čtvrtek po¬klady Země. Chceme-li být boháči, měli bychom si vsak nasbírat nať zeměžluče na sv. Jana, když zvony ohlašují po¬ledne. Ale pozor, nesmí se při¬tom vyslovit ani jediné slův¬ko.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist