Dnes je:ZEMĚDÝM LÉKAŘSKÝ – Fumaria officinalis


Je to nenápadná bylinka patřící mezi plevel, kterou milovníci léčivých rostlin znají málo. V místech bohatého výskytu dokáže vytvořit celé souvislé porosty, takže je na sběr vděčná. Sbíráme celou rozkvetlou nať a hned ji usušíme, ale droga se dá koupit i ve specializovaných prodejnách. Jediným, zato důležitým účinkem zemědýmu je jeho schopnost silně čistit krev. Proto pomáhá při všech kožních onemocněních – nečistotách pleti, akné, vyrážkách, ekzémech a lupénce.

Příznivým vlivem na krvinky upravuje srážlivost krve, zlepšuje její kvalitu, reguluje krevní dak a celkově posiluje organismus. Zemědým patří mezi mírně jedovaté rostliny, proto se vyhýbáme samostatnému užívání a dávkujeme jej opatrně. V čajových směsích můžeme využívat jeho dobrých účinků bez obav.

Název zemědýmu je odvozen od toho, že jeho listy jsou jakoby zakouřeny – kouř (dým) země – čerstvý páchne kouřem a čerstvá Šťáva dráždí oči jako kouř. Ve středověku používali obklad z natě zemědýmu proti svrabu a patřil mezi nejdůležitější byliny používané k vyhánění zlých duchu. Lidové se traduje, že kdo celý život používá zemědým, dožije se sta let.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist