Dnes je:YZOP LÉKAŘSKÝ – Hyssopus officinalis


Jeho domovem je Středomoří, u nás se jako léčivá rostlina často pěstuje. Sbíráme ho jen ve fázi plného květu, tehdy je i nejkrásnější, odstříháváme horní nedřevnatou část natě. Yzopová droga, někdy i hotové produkty, se prodávají i v lékárně.Největší hodnotou yzopu je jeho všeobecně posilující účinek na celý organismus, osvědčený hlavně u starších lidí. Jeho mezi bylinkami zřídkavou vlastností je, že mírně zvyšuje krevní tlak, čehož se využívá v mnoha čajových směsích.

Prospívá také při kašli a astmatu, zlepšuje chuť k jídlu a odstraňuje noční pocení. Svými zevními účinky je yzop podobný šalvěji, osvědčil se na zánět krku a ústní dutiny. Yzopový čaj je chutný a můžeme jej pít i samostatně, ochucený medem a citronem, jako zdravý nápoj, ne však přespříliš, neboť jako všechny posilující bylinky, může se obrátit proti nám. Nedoporučuje se jeho užívání při nervozitě a v těhotenství.

Řecký název hyssopus znamená „svatá rostlina“. Ve středověku ho s oblibou pěstovali v klášterních zahradách. Získal si úctu a vážnost nejen jako léčivá rostlina, ale i jako koření. Yzop se používal také na rituální očištění malomocných a interiérů kostelů. V domácnostech používali nať yzopu proti hmyzu a silným odvarem se zbavovali vší.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist