Dnes je:VIOLKA VONNÁ – Viola odorata


Příjemná vůně tohoto něžného kvítku nás často provází toulkami jarní přírodou. Z velké rodiny violek se léčebně uplatňují podobně ještě působivá fialka trojbarevná (Viola tricolor) a trochu skromnější violka rolní (Viola arvensis). Jiné odrůdy, obzvlášť zahradní, k tomuto účelu nepoužíváme. Sbíráme celou nadzemní část tak, abychom nepoškodili kořínky, drogu si však můžeme i koupit. Svými léčivými účinky na dýchací orgány patří violka mezi nejlepší bylinky.

Teplý violkový čaj s medem můžeme pít na tišení kašle, uvolňování hlenů, při ochraptění a na uklidnění dýchacího ústrojí. Tento čaj také čistí krev, odstraňuje nadměrné pocení, pomáhá při nemocech močového ústrojí a migréně. Violková tinktura má výborné hojivé působení zevně na kožní nemoci, rány a vnější projevy rakoviny. Silný violkový čaj může vyvolat nevolnost a zvracení, proto jej užíváme s mírou a přidáváme i další „pruduškové“ bylinky.

Řecký lékař Hippokrates připomíná fialku jako léčivou rostlinu již ve 4. století před n, l. Plinius doporučoval přivonět ke květu fialky při bolestech hlavy. Z květu fialky se pletly věnce a při slavnostech je lidé nosili na hlavách, aby je po požití většího množství vinného moku ochránily před bolestmi hlavy. Chcete-li mít jemnou, svěží pleť, přikládejte si na tvář směs natě fialky a kozího mléka, jak to dělávaly keltské krasavice.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist