Dnes je:TURANKA KANADSKÁ – Conyza canadensis


Nenápadné turanky si lidé málo všímají, i když se vyskytuje téměř všude, spíše je problémem se jí zbavit, než ji najít. Naproti tomu se k léčebným účelům používá zřídka a většinou se ani neprodává, i když je to prvotřídní léčivá rostlina. Sbíráme horní část natě, když začíná kvést.

Turanka společně s přesličkou a kokoškou patří k nejlepším rostlinným lékům na zastavení krvácení, přitom nerozhoduje, zda jde o krvácení vnější nebo vnitřní. Je osvědčenou přísadou do čajové směsi na zastavení ženského krvácení. Má i další, mezi bylinkami zřídkavou vlastnost, že podporuje tvorbu bílých krvinek, přitom je mírně močopudná a celkově čistí organismus. Čaj z turanky je úplně neškodný, může se pít samotná, ale vzhledem k jejímu hlavnímu účinku ji obvykle užíváme jen několik dní.

Turanku přivezli z Kanady do Francie v roce 1653 v bedně s bobřími kožešinami. Její neuvěřitelná životnost se projevila tak, že její semena se odtud rozšířila do celé Evropy, dnes ji najdeme téměř všude. Léčebně začali turanku používat američtí lékaři v 19. století a doporučovali ji při žaludečních potížích i na rány.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist