Dnes je:SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ – Eupbrasia rostkoviana


Až když přijdeme k této rostlince blíže, všimneme si, jaké krásné, i když drobné jsou její květy. Je to často se vyskytující plevel luk a pastvin, který rozkvétá až koncem bylinkářské sezony. Svým bohatým výskytem je na sběr vděčný, seřízneme celou kvetoucí nať, doma ji hned nadrobno nařežeme a pozorně usušíme. Droga se dá obvykle i koupit.Světlík, jak už název napovídá, je rostlinou našich očí. Můžeme jej používat při všech očních onemocněních zevně a současně i vnitřně.

Při bolestech z přetížení očí, zánětu spojivek, tvorbě ječného zrna, zánětu z průvanu, slzení, zeleném zákalu, ale i pooperačních stavech opakovaně omýváme oči silným odvarem ze světlíku. Ještě účinnější je obklad ze spařené drogy. Současně pijeme světlíkový čaj, který léčbu podporuje i vnitřně. Čaj má ještě další dobré vlastnosti. Snižuje kyselost žaludku, čímž preventivně působí proti vzniku vředového onemocnění, pomáhá při duševní únavě a s ní spojené nespavosti.Světlík je úplně neškodná dobrá bylinka, kterou můžeme pít i dlouhodobě, preventivně, nejen při nemocech očí, ale i jako zdravý bylinkový čaj.

Řecké pojmenování světlíku eufrasia znamená radost, spokojenost – hlavně pro naše oči. Světlík byl ve středověku považován za magickou bylinu. jeho pomocí se člověk mohl stát jasnovidcem. Matthioli doporučoval světlíkové víno. Tvrdil, že když lidé, kteří už dobře neviděli, pili toto víno celý rok, zrak se jim podstatně zlepšil

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist