Dnes je:SLÉZ MAURSKÝ – Malva mauritiana


Ze všech krásně kvetoucích odrůd slézu je tento nejpůsobivější, proto se s oblibou pěstuje v okrasných zahradách. V lese a na loukách najdeme příbuzný sléz lesní (Malva sylvestris). Slézovou drogu můžeme sbírat z obou druhů, mladé lístečky a květy, nebo si ji koupit v lékárně. Nasládlé slizovité látky obsažené ve slézu jsou nejvhodnější na dýchací orgány.

Jejich sliznici pokryjí tenoučkou ochrannou vrstvičkou, která je chrání před drážděním a urychluje hojení.Čaj ze slézu se používá i při průjmech, zvlášť u dětí. Spařené listy slézu jsou podle lidové medicíny vhodné na obklady při zánětu krku. Sléz je bylinka bez nežádoucích účinků, můžeme ji užívat samotnou, v různých čajových směsích i bylinkových inhalacích.

Pythagoras tvrdil, že odvar ze slézu tlumí nespoutanou vášeň, což je nevyhnutelné pro každého, kdo chce dosáhnout moudrosti, svobody a zdraví. Proto ho jeho žáci pěstovali v zahradách a hojně užívali. Plinius zase radil vypít každý den číši Šťávy ze slézu. Kdo to udělaly byl ochráněn před jakoukoli nemocí Kytice slézu uložená v okně nám přivolá ztracenou lásku.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist