Dnes je:RŮŽE GALSKÁ – Rosa gallica


Kvůli své kráse patří růže k nejoblíbenějším květinám. Její pěstitelé každoročně vyšlechtí desítky nových kultivarů, jejich celkový počet se odhaduje na desetitisíce. Léčivou drogu růže tvoří květní lístky a k jejich sběru můžeme použít všechny plnokvěté růže. Ve specializovaných obchodech se dají z růže koupit různé výrobky. S něžnou krásou růže jsou spojeny i její široce působící a jemné léčivé účinky. Růžový čaj nebo sirup pomáhá při nemocech plic, průdušek, uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje trávení.

Doporučuje se k regeneraci střevní flóry po užívání antibiotik. Zevně je růžová voda nebo olej pradávným osvědčeným zkrášlovacím prostředkem. Obklad z lístků růže pomáhá u suché popraskané pokožky, pohmožděninách a odřeninách, zmírňuje bolesti svalů a kloubů. Něha a jemnost růže se projevují v jejím působení, je úplně neškodná a může se užívat bez omezení.

Ve starém Řecku byla růže zasvěcená bohyni Afrodité. Když Kleopatře vyznával Antonius lásku, klečel prý v růžových lupíncích. Známá poetka Sapfó ji nazvala „královnou květů“, což se zachovalo dodnes. Do Evropy dovezli růži Arabové v 10. století, zanedlouho se stala nejpěstovanější květinou. Plody růže byly účinným prostředkem proti běsnění, proto je nazývali „psí bobule“.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist