Dnes je:ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ – Veronica officinalis


Jako více menších a skromných bylinek, i rozrazil se dokáže rozmnožit tak, že vytvoří souvislý porost. Má rád slunné stráně a mýtiny, ale nevyskytuje se příliš často, musíme si proto jeho naleziště vážit. Celou nať odstříháme nůžkami, abychom nepoškodili kořeny a část rostlin ponecháme, Droga se ve specializovaných prodejnách objevuje jen zřídka.

Rozrazil je značně močopudný, proto se používá na všechna onemocnění močového ústrojí. při revmatismu a dně. Takových bylin máme více, u rozrazilu si nejvíce ceníme toho, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, současně krev čistí a je výbornou prevencí i lékem proti skleróze. Pomáhá i při kašli, nachlazení, žaludečních a střevních poruchách. Příjemná chuť rozrazilového čaje a jeho neškodnost jen podtrhuje potřebu jeho častějšího užívání také formou lahodného čaje, samostatně nebo ve směsích.

Latinské pojmenování veronica znamená pravá, jediná a odvozuje se od jména sv. Veroniky. V dobách morových epidemií byl rozrazil osvědčeným léčebným prostředkem na mnohé nemoci. Lidé věřili, ze když budou pít odvar z rozrazilu, nenakazí se a neumřou. Ve Francii nazývají rozrazil „evropským čajem“ a pijí ho podobně jako černý nebo zelený čaj.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist