Dnes je:ROUTA VONNÁ – Ruta graveolens


Kvůli některým nepříjemným vlastnostem má routa mezi bylinkami pověst zlé rostliny. Naproti tomu ji kvůli dobrým léčivým účinkům najdeme téměř v každé bylinkářské zahradě. Listy se sbírají ještě před rozkvětem a opatrně zpracují, droga se už většinou i prodává.

Routa má velmi dobré účinky na cévní systém. Čistí cévy od vápenatých usazenin, zpevňuje vlásečnice, snižuje krevní tlak, silně uklidňuje a pomáhá při epilepsii. Má silný účinek na ženské orgány, pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci, nesmí se však užívat v těhotenství. Jako „zlou rostlinu“ routu užíváme velmi opatrně, dávkujeme ji pozorně, používáme jako menšinovou přísadu čajových směsí a jen několik dní v období, kdy ji potřebujeme.

Routa je prastarý medikament, který objevil pontský král Mitridates, se zvláštním významem u žen. Matthioli píše, že když se žena déle zdržuje v blízkosti routy během menstruace, rostlina zvadne. Ze středověku pochází také pověra, že když chce žena počít dítě, má si dát při milování na prst prstýnek uvitý z natě routy.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist