Dnes je:



ŘEBŘÍČEK OBECNÝ – Achillea millefolium


Patří k našim nejznámějším léčivým rostlinám, mnozí jej znají ještě pod starším názvem „myší ocas“. Na našich loukách kvete dlouho a je tak rozšířený, že jeho špinavě bílé květy si můžeme rychle nasbírat na celý rok, droga se však dá i koupit. Řebříček patří mezi bylinky s nejsilnějším dezinfekčním účinkem. Ten se projevuje zlepšením trávení, při žaludeční nervozitě a křečových bolestech.

Odstraňuje tzv. „pálení žáhy“, pomáhá při migréně a ženských onemocněních, čistí krev. Zevně je starým vyzkoušeným lékem na rány, obklad zastavuje krvácení, rána se rychle hojí a pěkně zacelí. Řebříček je vděčnou přísadou do napařovacích inhalačních směsí i bylinkových koupelí. Při vší chvále řebříčku je zapotřebí při jeho u-žívání i trochu opatrnosti, neboť mírně snižuje krevní tlak a ve větších dávkách může vyvolat příznaky otravy.

V antických bájích se píše, že slavný Achilles vyléčil pomocí řebříčku svému králi hlubokou ránu po kopí. Proto mu ve středověku připisovali moc léčit rány po železných zbraních a stal se symbolem války. dobách první světové války chodily školní děti sbírat krvavník, jak tehdy nazývali řebřícek, a poslal se na frontu, kde nahrazoval nedostatek léků.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist