Dnes je:RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ - Hippopha rhamnoides


Kvůli pěknému vzhledu a bohatým shlukům plodu se rakytník pěstuje v parcích, zahradách a vysazuje se kolem cest. Protože má zdravotně mimořádně cenné plody, v poslední době se pěstuje i k léčebným účelům a prodává se v lékárnách jako droga, také ve formě hotových výrobků. Oranžovočervené bobulky rakytníku obsahují velké množství vitaminu C i dalších vitaminů a minerálů, ale ze všech rostlin nejvíce vitaminu E.

Plody nebo produkty z nich zlepšují celkový zdravotní stav, zvyšují pracovní aktivitu a léčebné působení na mnohá onemocnění – žaludku, průdušek, plic a krevního oběhu. Rakytník prospívá také kloubům, při dně a revmatismu, pomáhá při nadměrné činnosti štítné žlázy. Rakytníkový olej je univerzálním zevním lékem na všechna kožní onemocnění i dobrým kosmetickým prostředkem. Při vnitřním užívání plodů nebo oleje se žádné nežádoucí vedlejší účinky nezjistily, nadměrné dávkování se však zvýšeným účinkem neprojeví, proto se nedoporučuje.

Domovem rakytníku je po-boří Kavkaz a Střední Asie. Zde jej nazývají „sibiřský ananas“. Plody rakytníku neopadávají, proto je můžeme sbírat celou zimu, rostlina snáší i čtyřicetistupňové mrazy. V povodí řeky Irkutsk se tvrdí že po rakytníku mají koně lesklou srst a lidé ostrý zrak.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist