Dnes je:PUŠKVOREC LÉKAŘSKY – Acorus calamus


Je to známá léčivá rostlina, původem z Číny a Indie, kde roste v mokřinách a v močálech. U nás se objevuje jen zřídka, neboť nevyniká žádnou krásou, takže se občas pěstuje jen kvůli mimořádně léčivému kořeni. Tuto drogu můžeme běžně koupit v lékárnách, nemůžeme ji však dlouho skladovat, neboť rychle ztrácí léčivé ú-činky. Kupujeme proto vždy jen menší množství z poslední dodávky a sledujeme datum balení. Ostrá, kořeněná, silně hořká chuť řadí puškvorec mezi nejlepší žaludeční léky.

Podle některých bylinkářů dokáže při pravidelném užívání vyléčit všechny trávicí potíže. Jeho všestranné působení na žaludek, játra i žlučník se projevuje tak výrazným posílením tělesné kondice, že účinky můžeme přirovnat až k legendárnímu ženšenu. Je vhodný při stavech slabosti, v rekonvalescenci, pro starší lidi, i jako podpůrný lék při rakovině. Puškvorec ve všech formách dávkujeme opatrně, neboť silně působí. Po dvou až třech týdnech užívání na stejnou dobu přerušíme.

O puškvorci byla zmínka už v Mojžíšově knize jako součásti posvátných olejů používaných při posledním pomazání. Do Evropy ho dovezli mniši v 16. století z Indie a Číny. Na Blízkém východě je puškvorcový „kořen lásky“ odpradávna oblíbeným afrodiziakem. Žvýkání kořene puškvorce pomáhá silným kuřákům zbavit se chuti na cigaretu.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist