Dnes je:PRVOSENKA VYŠŠÍ – Primula ektior


Milé, žluté, příjemně vonící květy prvosenek se staly symbolem jara a často se s nimi setkáváme na výletech na loukách a v řídkých lesích. Příbuzným, někdy těžce rozpoznatelným druhem, je prvosenka jarní (Primula veris), obé můžeme sbírat, jen samotné květy s kouskem stonku. Ozdobné zahradní prvosenky k léčebným účelům nepoužíváme. Prvosenková droga se dá koupit i v lékárně.

Hlavní léčivá hodnota prvosenky je v obsahu saponinu, který ředí hleny v průduškách a plicích, čímž ulehčuje odkašlávání, Jejími dalšími vlastnostmi jsou uklidňující účinky, proto se používá jako přísada do čajů proti stresu, neuróze, migréně a nespavosti. Kvéry jsou dobrou přísadou do inhalačních směsí na dýchací orgány a do bylinkových koupelí.Vnitrně prvosenku samotnou neužíváme, neboť může vyvolat nevolnost a zvracení. Jako součást čajů podle vyzkoušených receptů ji můžeme užívat bez obav.

Prvosenka dostala jméno z latinského primus – první a věř –jaro, což vyjadřuje, že patří mezi první jarní květy. V lidových pověrách se hovoří o tom, ze na místě, kde sv. Petr odložil klíče, vyrostla prvosenka. Proto dostala pojmenování petrklíč. Tento název se přenesl i do českého, německého a francouzského jazyka.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist