Dnes je:PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ – Althaea officinalis


Ve volné přírodě proskurník neroste, setkáváme se s ním jen v bylinkových zahradách, kde se pěstuje k léčebným účelům, obvykle v bohatých působivých záhonech. Pochází ze Středomoří a východní Asie, odkud se pro svou krásu a vynikající léčivé vlastnosti rozšířil do celé Evropy. Na léčení se stejně používají květy, mladé listy i kořen, droga se dá koupit v lékárně.Prvořadými látkami, které proskurník obsahuje, jsou slizy, které chrání sliznice před drážděním.

Účinkují podobně jako sléz – proti kašli a zánětu průdušek, přičemž se proskurník velmi dobře osvědčil u dětí. Je vhodný i do čajů na vředy žaludku a dvanácterníku. Slizovité látky se varem ničí, proto tyto cenné bylinky nevaříme, jen je necháme vyluhovat. Proskurník i topolovka jsou pěkné a dobré bylinky, které většinou užíváme jen během nemoci, přitom se nemusíme obávat žádných vedlejších účinků.

Latinský název proskurníku je odvozený od řeckého althaino, což znamená uzdravovat. Římané jedli sladký kořen proskumíku jako vybranou delikatesu. Řekové jej považovali za bylinu všech nemocí. Také ve středověku byl proskurník považován za všemocný lék. V dobách hladomoru z něj vařili kaši, která mnohokrát zachránila lidi před smrtí.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist