Dnes je:PŘESLIČKA ROLNÍ – Equisetum arvense


Tato bylinka jako by nám připomínala dobu před miliony let, kdy na naší Zemi převládaly podobné rostliny. Nať přesličky sbíráme tehdy, až úplně vyroste a začne se rozvětvovat do tvaru stromečku. K léčebným účelům se tato často používaná bylinka pěstuje, můžeme ji ale běžně koupit i v lékárně.Silná močopudnost předurčuje přesličku na problémy močových orgánů. Pomáhá rozpouštět kameny v ledvinách a močových cestách.

Současně čistí i cévy, zlepšuje krevní oběh, činnost srdce pomáhá při dně, revmatismu, preventivně působí při radioaktivním ozáření, otravě olovem a těžkými kovy. Její další dobrou vlastností je zastavování krvácení, zde se řadí s turankou a kokoškou mezi nejlepší bylinky. Zastavuje vnitřní i vnější krvácení z ran, hemeroidů a vnitřních vředů. Při ženském krvácení doplňujeme léčbu sedacími koupelemi.Vnitřní léčebné účinky přesličky využíváme opatrně a jen krátkodobě, neboť může mít i nepříznivé vedlejší účinky.

Přeslicka byla objevena jako zkamenělina ve starých uhelných vrstvách, její první předkové rostli na naší Zemi před 250 miliony let. Už Plinius a Galenos tvrdili, že pomocí přesličky se všechny krvácející rány dobře hojí. V Německu nazývají přesličku lidově „Zinnkraut – cínová bylina „ protože se tam od-pradávna používala k čištění cínových nádob.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist