Dnes je:POPENEC BŘEČŤANOVITÝ – Glechoma hederacea


Drobné popence se objevují s první jarní ve¬getací, jejich sytě fialové květy nám spolehlivě ukáží, kde se ukrývají. Kvetoucí nať můžeme sbí¬rat až do léta, neboť kvete dlouho. V naší přírodě se popence vyskytují často, jejích dro¬gou se můžeme zásobit i sami, ale můžeme ji koupit i ve specializovaných prodejnách.Svůj název dostal popenec podle toho, že od-pradávna je osvědčeným lékem na

průduškové astma - záduchu, především u mužů, ale pomáhá i při ostatních onemocněních dýchacích cest. V bylinných receptech se dále uplatňuje k léčení nemoci močových orgánů, uvolňuje kameny a písek v močových cestách. Mladé listy popen¬ce se pro vysoký obsah vitaminů doporučují do jarních salátů.Čaj z popence můžeme pít i samostatně, tato bylinka nemá žádné vedlejší účinky.

K léčebným účelům se popenec používá už od 12. století, kdy byl známý jako „švýcarský čaj“. Léčitel Kneipp jej doporučoval při zimnici a všech potížích s močovým ú-strojím. Popenec také nazýváme „rostlinou krásy“) neboť vysokým obsahem vitaminu C a dalších látek zkrášluje pokožku celého těla.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist