Dnes je:PODBĚL LÉKAŘSKÝ - Tussilago farfara


Střapaté hlavičky podbělů patří mezi první jarní květy, na mnoha místech se objevují v bo¬hatých porostech. Květy s kouskem stonku sbí¬ráme ihned, jakmile se objeví, listy mnohem po¬zději, když dorůstají do své velikosti. Drogu můžeme běžně i koupit.

Odpradávna podběl léčí suchý a úporný ka¬šel, jeho slizovité látky pomáhají při všech nemocech plic a průdušek. Zevně se spařené, tro-chu pomačkané listy přikládají lícní stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, popáleniny, revmatické a kloubní bolesti. Z květních hlaviček můžeme připravit med, podobně jako z pampelišky. Dobré vlastnosti podbělu se využívají i v kosmetice. V podbělu se našly i některé nebezpečné látky, kvůli kterým jej vnitřně užíváme jen krátkodobě, ne samostatně, jen jako přísadu do čajové nebo inhalační směsi.

Od pradávna je známo, že podběl je vynikajícím prostředkem proti kašli. Proto ho Řekové i Římané nazývali „kašlová rostlina“. Další způsob použití podběle zavedl farář Kneipp, který jeho listy přikládal na „vytahování horkosti z těla“.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist