Dnes je:PLICNÍK LÉKAŘSKÝ – Pulmonaria officinalis


Už název napovídá, že je to rostlina našich plic, a navíc lékařská. Není problém ho najít v jarním lese, hned po roztátí sněhu je téměř všude. Sběr pikniku je proto pohodlný, kvetoucí stonky můžeme sbírat hned po rozkvětu, listy později, až úplně vyrostou. Droga se dá běžně koupit v lékárně.Čaj z květů a listů pikniku pomáhá při zánětech i zahlenění plic a průdušek, astma a kašli.

Má hojivé účinky i na sliznici úst, jícnu a žaludku po požití horkých jídel, nápojů, chemikálií apod. Je také důležitou součástí průduškových bylinkových inhalací.Piknik mírně zvyšuje srážlivost krve a našly se v něm některé nebezpečné látky, proto jej užíváme ve směsích s dalšími rostlinami, vždy jen několik dní během potřeby.

Latinský název plicníku pulmeo znamená v překladu plíce a vychází z hlavního uplatnění plicníku k léčbě zánětu plic a dalších dýchacích potíží. V 19. století užívali odvar z plicníku jako vynikající prostředek proti souchotinám. Podle barvy květů umíme posoudit, jak dlouho už rostlina kvete. Na začátku jsou květy plicníku červené, postupně se mění na modrofialové.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist