Dnes je:OMAN PRAVÝ – Inula helenium


Je to působivá, statná rostlina, která je ozdobou každé zahrady. Byla k nám přivezena ze Střední Asie. Ve volné přírodě rostou jen jiné, méně atraktivní druhy omanů, které nejsou vhodné k léčebným účelům. Celá podzemní část omanu tvoří silně aromatickou drogu, která se používá odpradávna a je součástí několika průmyslově vyráběných léčiv a likérů. Můžeme ji získat z pěstovaných rostlin nebo koupit v lékárně.Oman patří mezi hořké byliny, proto jeho léčivé účinky nejlépe působí na trávicí trakt.

Podporuje tvorbu a vylučování žluče, čistí krev, je mírně močopudný, pomáhá proti tvorbě písku a kamenů v žlučníku a ledvinách, urychluje látkovou přeměnu. Má ověřené dobré účinky na dýchací orgány, čistí zahleněné průdušky a dezinfikuje.V bylinkové praxi se samotný oman užívá zřídka, je však součástí čajových směsí na trávicí a dýchací orgány. V obvyklém dávkování nemá žádné vedlejší účinky, vyšší dávky však mohou způsobit bolesti hlavy a nevolnost.

K léčebným účelům se oman používal už ve 4. století. Jeho latinské pojmenování helios znamená slunce, protože pronikavě žluté lupínky květních hlaviček připomínají sluneční paprsky. Kořen omanu má podle lidových pověr magické vlastnosti. Spálený na dřevěném uhlí přináší klid duši a člověk se s jeho pomocí může stát jasnovidcem.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist