Dnes je:MOCHNA HUSÍ – Potentilla anserina


Na nenápadné porosty mochny nás obvykle upozorní jen její křiklavě žluté květy. Mochna roste na loukách, blízko obydlí, často vytváří souvislé porosty, proto se její listy sbírají lehce a rychle. Drogu si však můžeme koupit i v lékárně.Lidové léčitelství odpradávna využívá schopnost mochny uvolňovat křeče.

Proto ji ordinuje při kolikách břišní dutiny, menstruačních křečích, bolestivých záchvatech způsobených ledvinovými a žlučníkovými kameny. Používá se také k léčbě trávicího traktu, při střevním kataru, průjmech, na zastavení krvácení a na močové ústrojí. Mochna husí se dá lehce získat, má mnoho dobrých vlastností a je úplně neškodná, což jí dává možnost širšího uplatnění v léčivých a preventivních bylinných čajích.

Mochna ráda roste na místech, kde se pasou husy, což se přeneslo do jejího názvu. Kdysi se jí připisovaly neobvyklé léčivé účinky, proto dostala latinské pojmenování potens – mocný. Prosek z kořene mochny je vynikající na hojení krvácející rány, proto se uvažovalo o tom, že se stane povinnou výbavou lékárniček zdravotníků během první světové války.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist