Dnes je:



MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ – Calendula offtcinalis


Je to stálezelená vzácná rostlinka, k nerozeznání podobná dobře známé brusince obecné pravé (Vaccinium vitis-idaea). Záměna však nehrozí, protože výskyt medvědice v přírodě je zřídkavý a sběr nepřichází v úvahu, navíc na místech výskytu je i přísně chráněná. Dá se však dovážet od pěstitelů a běžně koupit v lékárně. V případě naléhavé potřeby můžeme použít i brusinku, má podobné, jen trochu slabší účinky.V bylinkářské praxi má medvědice jen jedno,přitom důležité, až nenahraditelné uplatnění.

Droga patří k nejlepším dezinfekčním prostředkům močových orgánů, tím účinně pomáhá hlavně při jejich zánětech, ale také při kamenech a písku v močových cestách. Její léčivé ú-činky se dobře projevují také v trávicím traktu a slouží také k čištění krve. Silné působení medvědice je spojeno s některými nežádoucími účinky, proto ji nikdy neužíváme samostatně, a ne déle než 10 až 14 dní, její použití je tř eba konzultovat s odborníkem.

Domovem medvědice jsou chladná území za polárním kruhem, jeji plody Laponci s oblibou konzumují a používají je jako tmavé barvivo. Američtí Indiáni přidávali listy medvědice do tabáku a kromě jiného ji používali i k léčbě pohlavních nemoci. Tříslovina z medvědice se využívá při zpracování nepromokavé kůže.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist