Dnes je:MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ – Melissa officinalis


Meduňku najdeme jen v bylinkových zahrádkách, protože ve volné přírodě neroste a není ani dekorativní. Jediným důvodem jejího pěstování jsou jen její mimořádně léčivé vlastnosti. V dnešní životě plném stresů má meduňka čím dál tím důležitější úlohu, neboť dokáže u-klidnit celý organismus. Působením na centrální nervový systém ovlivňuje nejen nervovou soustavu, ale i psychiku a podněcuje léčení všech tělesných orgánů, v nichž vlivem stresu dochází k chorobným změnám.

Uvolňuje křeče, bušení srdce a další problémy zapříčiněné nervovým vypětím, je výborným uspávacím prostředkem, nahrazujícím léky na spaní. Dobré vlastnosti meduňky nacházejí uplatnění i zevně jako přísada do koupelí a aromaterapeutických směsí.Čaj z meduňky je úplně neškodný, v obvyklých dávkách ho můžeme pít každodenně.

Pojmenování meduňky melissa pochází z řeckého včela. Tato bylinka obsahuje mnoho nektaru, který přitahuje včely. Proto bývala zvykem před nasazením nové včelí rodinky potřít celý úl meduňkou. Meduňka je mimořádným prostředkem na uklidnění celého organismu. Možná proto ji známý lékař Paracelsus nazýval „elixírem života“.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist