Dnes je:MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ – Thymus serpyllum


Mateřídouška úzkolistá patří k nejpopulárnějším léčivým rostlinám. V přírodě se vyskytuje často, kvete dlouho, pronikavě voní a svým masovým výskytem vybarví celou krajinu. Má několik druhů, které jsou si velice podobné. Nemusíme si s tím však dělat žádné starosti, protože na léčebné použití jsou považovány za rovnocenné. Ke sběru potřebujeme větší nůžky, abychom nevytrhali kořeny, protože tímto se bylinka ničí a droga znečistí.Mateřídouška má mezi „průduškovými“ rostlinami výsostné postavení, neboť dokáže léčit i zastaralé a chronické stavy, přitom je velmi vhodná i pro děti.

Má také další dobré vlastnosti – posiluje organismus, pomáhá při menstruačních potížích a prospívá také trávicímu traktu. Zevně se tinktura nebo obklad doporučuje na kožní vyrážky, akné, do koupelí při revma a k celkovému posílení organismu. Čaj z mateřídoušky je chutný a preventivně zdraví prospěšný, můžeme ho ochucený medem a citronem pít jako lahodný nápoj.

Mniši odpradávna znali uklidňující účinky mateřídoušky, nazvali ji „boží bylina“. Pěstovali ji v klášterních zahradách a používali k tlumení sexuálních tužeb. Údajně když povaříme nať mateřídoušky v mléku, je silnější než svěcená voda a odhání všechny čáry. Mateřídouška sbíraná na sv. Jana na devíti mezích pomáhá proti všem kouzlům.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist