Dnes je:MÁTA PEPRNÁ – Mentha x piperin


V naší přírodě roste několik druhů máty, ale tuto uměle vyšlechtěnou oblíbenou odrůdu si musíme jen vypěstovat sami nebo koupit v lékárně. Proti ostatním mátám je jejím nejvyšším kladem obsah mentolu, který příjemně chladí a znecitlivuje. Široce působící léčivé účinky máty se nejčastěji uplatňují u všech druhů žaludečních problémů.

Zlepšuje chuť k jídlu, zastavuje zvracení a průjmy, uvolňuje žaludeční křeče i bolesti jater a žlučníku. Celkově uklidňuje a posiluje organismus. Známé jsou také dobré účinky na pohlavní impotenci mužů a frigiditu žen. Máta je dobrá a neškodná bylinka. Její posilující působeni se uplatňuje hlavně v různých čajových směsích, samostatně ji užíváme s mírou a ne bez přestávky.

Pojmenování máty má původ v řecké mytologii Minta byla nymfa, do které se zamiloval bůh podsvětí Hádes. Když se o tom dověděla jeho manželka, přeměnila Mintu na voňavou bylinu. Mátu si mimořádně oblíbili Arabové, nacházíme ji v mozaikových výzdobách jejich paláců. Židé ji kladli na zem v synagogách, neboť ji považovali za posvátnou bylinu.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist