Dnes je:MALINIK OBECNÝ – Rubus idaeus


Pro svou příjemnou sladkou chuť patří maliny k nejoblíbenějším ovocným lahůdkám. Přitom je to jedna z mála dobrot, které jsou i zdravé. Dopřejme si jich proto v sezoně co nejvíc, jsou velmi vhodné hlavně pro děti. K léčebnému použití se sbírají mladé listy, když mají ještě svěží zelenou barvu, tuto drogu dostaneme i v lékárnách a prodejnách s bylinkami.Maliny mají vysoký obsah biotinu, nazývaného také vitaminem krásy, ale i dalších zdraví prospěšných látek.

Léčebně se uplatňují při poruchách zraku, ke zmírnění nadměrného menstruačního krvácení, snížení teploty a při nemocech močového ústrojí. Čaj z listů maliníku je chutný, proto tvoří častou přísadu různých lahodných konzumních čajových směsí. Z malin se vyrábí i oblíbený kompot a sirup, které jsou osvědčené během chřipkového období. I když nejúčinnější je konzumace čerstvých plodů, zdraví můžeme čerpat z malin i po jejich úpravě, a to bez omezení, neboť tato rostlinka má jen dobré vlastnosti.

Na přelomu našeho letopočtu byla v Malé Asii nejznámější lokalitou sběračů malin hora Ida. Její název se přenesl i do přívlastku pojmenování maliny. Od pravěku sloužily maliny člověku jako potrava, o čemž svědčí mnohé nálezy semen ve starých obydlích. K léčebným účelům jsou nejlepší divoce rostoucí maliny, nevyrovnají se jim ani nejkrásnější pěstované.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist