Dnes je:MÁK VLČÍ – Papaver rhoeas


K nejkrásnějším pohledům do krajiny patří červené pole plné květů vlčího máku. Tento symbol horkého léta se dokáže neuvěřitelně rozmnožovat, ale najdeme jej i roztroušený na o-krajích polí a u cest. Drogu tvoří jemné květní lupeny, které jsou citlivé na zapaření, proto je sušíme velmi opatrně, ale dají se i koupit. Květy vlčího máku uklidňují všechny podrážděné orgány těla.

Tento účinek se projevuje na průduškách snižováním nutkání ke kašli, zvláště u dětí. Můžeme je přidávat také do čajů na podrážděné vnitřní orgány a jsou také dobrým uspávacím prostředkem. Při užívání máku v obvyklém dávkování, i samostatně, nemá droga žádné vedlejší účinky. Příbuzná hospodářská plodina mák setý (Papaver somniferum) se pěstuje kvůli semenu máku, které je zdravou olejnatou potravinou a patří také mezi léčivé rostliny.

Vlčí mák byl známý už od roku 3000 před n, l. Sumerové ho pro mírné narkotické účinky nazývali „rostlinou radosti“. Jeho vědecký název papa znamená dětská kasička. Má keltský původ a vychází z toho, že kdysi se jeho šťáva přimíchávala dětem do jídla, aby dobře spaly. Lisováním za studena získáme ze semen máku olej vhodný do malířských barev.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist