Dnes je:LOPUCH PLSTNATY – Arctium tomentosum


Pichlavé květní úbory lopuchů nás provázejí na toulkách přírodou na mnoha místech, neboť je to častý plevel. Příbuzným druhem je lopuch větší (Arctium lappa), který má květní úbory bez oplstění. Oba druhy mají stejné použití, sbírá se především kořen, ale někdy i mladé listy a semeno. Drogu této často používané rostliny můžeme běžně koupit.Lopuch silně čistí krev, čehož se využívá hlavně při všech kožních onemocněních, a to vnitřně i zevně. Kromě toho podporuje tvorbu žluče, je močopudný, potopudný, omezuje tvorbu žlučových a močových kamenů, posiluje při jarní únavě a zlepšuje látkovou přeměnu. Známé a o-svědčené jsou jeho příznivé účinky na růst vlasů, čehož se využívá v kosmetických přípravcích. Velmi dobré působení lopuchu nedoprovázejí žádné nepříznivé účinky, avšak mírně projí-má, proto jej užíváme raději ve směsích s dalšími bylinkami.

Lopuch silně čistí krev, čehož se využívá hlavně při všech kožních onemocněních, a to vnitřně i zevně. Kromě toho podporuje tvorbu žluče, je močopudný, potopudný, omezuje tvorbu žlučových a močových kamenů, posiluje při jarní únavě a zlepšuje látkovou přeměnu. Známé a o-svědčené jsou jeho příznivé účinky na růst vlasů, čehož se využívá v kosmetických přípravcích. Velmi dobré působení lopuchu nedoprovázejí žádné nepříznivé účinky, avšak mírně projí-má, proto jej užíváme raději ve směsích s dalšími bylinkami.

Latinské pojmenování lopuchu je odvozeno od slova arctos – medvěd, což poukazuje na jeho plstnatost. Lopuchová droga radix bardanae se jmenuje podle italského barda –koňská deka, podle velikosti jeho listu. Kořen lopuchu si Japonci zařadili na jídelní lístek, protože obsahuje mnoho vlákniny.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist