Dnes je:LÍPA VELKOLISTÁ – Tilia platypbyllos


Pro svůj velkolepý vzhled se lípa stala symbolem Slovanů. V době květu je to nádherný strom, jehož pronikavá vůně nás upoutá už zdaleka. Lipový květ patří mezi nejpopulárnější rostlinné léky. Můžeme si ho šetrným způsobem přímo ze stromu nasbírat, nebo koupit, obzvlášť zimním období by neměl chybět v žádné domácnosti. Stejné použití mají také květy lípy velkolisté (Tilia platypbyllos), někdy je těžké oba druhy rozlišit.

Bez lípy si těžko představíme léčbu nachlazení nebo chřipky, protože to je tradiční prostředek proti těmto onemocněním. Lipový čaj vyvolává pocení, snižuje teplotu a léčí průdušky. Přitom ředí krev, čímž působí preventivné proti angině pectoris, infarktu a zápalu žil. Lipový čaj nemáme pít jen několik dní při chřipce, ale preventivně co nejčastěji, neboť působí pomalu, jeho všestranné účinky se nejlépe projeví po delším užívání.

Lípa je posvátným stromem Slovanů. Ve středověku sloužila při tajemných obřadech vyhánění ďábla z těla. Lipové dřevo se v latině označuje jako „lignum sanctum“,což v překladu znamená „svaté dřevo“. Je z něj vyřezáno mnoho slavných oltářů.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist