Dnes je:



LEVANDULE ÚZKOLISTÁ – Lavandula angustifolia


Patři k středomořským bylinkám, které v naší přírodě nerostou, ale kvůli svým prvotřídním léčivým vlastnostem se často pěstují v bylinkových zahradách, dovážejí i běžně prodávají. Z levandule se vyrábějí i některé kosmetické přípravky, oleje na masáž a aromaterapii. K tomuto účelu slouží rozkvetlá nať, z vyšších rostlin jen horní část nebo květy.Levandulový čaj je osvědčeným prostředkem na nervy.

Pomáhá při nervozitě a s ní souvisejícími návaly do hlavy, třesavce, stresu, hysterii a migréně. Její vnitřní uplatnění se ještě rozšiřuje na trávicí a dýchací orgány. Zevně, nejlépe formou oleje nebo tinktury, dobře pomáhá při vnitrních bolestech – úrazech, revma, vykloubeninách, bolestech svalového i nervového původu. Je také velmi dobrou přísadou do bylinkových inhalací, koupelí a voňavých polštářků.Silně uklidňující účinek levandule ve vyšších dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání nepřekračujeme doporučené dávkováni.

Levanduli používali někdy jako náhražku mýdla, odtud pochází její latinské pojmenování lavare – mýt. Matthioli radil přidávat levanduli do vína a doporučoval ji pít hlavně starším lidem, protože navracela paměť. Naše prababičky dávaly levanduli do plátěného pytlíku a ukládaly do skříně, kde provoněla prádlu a odháněla moly. Rodícím ženám dávali do rukou svazek levandule, která prý zaháněla strach a dodávala odvahu.

Zpět na rejstřík českých názvů
Zpět na rejstřík latinských názvů

Jak bude?

In-počasí

Napište mi

    

302-150-769

Jste návštěvník:

TOPlist